Rada Miasta zaakceptowała zmiany w podatkach od nieruchomości

Miasto z Wizją / 10.12.2020 / Komentarze
Zmiany nastąpią od 1 stycznia 2021 roku

Na dzisiejszej (środa, 9 grudnia) nadzwyczajnej sesji Rada Miasta zajęła się m.in. zmianami wysokości podatków od nieruchomości. Ostatni raz taką operację radni przeprowadzili 26 września 2019 roku.

Za przyjęciem nowych stawek podatkowych opowiedziało się 10 radnych. Czterech było przeciwnych, 4 wstrzymało się od głosu.

Jeżeli chodzi o podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków, nastąpił wzrost o 0,04 zł za 1 m2 pow. - do 0,99 zł za 1m2 pow. Z kolei podatek pod wodami powierzchniowymi wzrósł o 0,19 zł za 1 ha powierzchni do 4,99 zł za 1 ha.

Jeżeli chodzi o pozostałe opłaty od nieruchomości, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - nastąpił wzrost o 0,02 zł za 1 m2 pow. do 0,52 zł od 1m2 pow.

Są też inne zmiany. Podatek od nieruchomości niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których plan miejscowy przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego - wzrost o 0,13 zł za 1 m2 pow. do 3,28 zł od 1m2 pow.

Nowe podatki od budynków lub ich części:

1) mieszkalnych - wzrost o 0,04 zł za 1 m2 pow. do 0,85 zł od 1m2 pow. użytkowej.

2) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - wzrost o 0,94 zł za 1 m2 powierzchni do 24,84 zł od 1m2 pow. użytkowej.

3) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - wzrost o 0,44 zł za 1 m2 pow. do 11,62 zł za 1m2 pow. użytkowej.

4) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - wzrost o 0,26 zł za 1 m2 powierzchni - do 5,09 zł za 1 m2 pow. użytkowej.

5) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - wzrost o 0,32 zł za 1m2 pow. do 8,37 zł za 1m2 pow. użytkowej.

Stawka podatkowa od budowli pozostaje na poziomie roku bieżącego, tj. 2 proc. wartości.