Trzy projekty BO w trakcie realizacji

Miasto z Wizją / 16.03.2021 / Komentarze
Powstaną łąki kwietne, pływające fontanny i pumptruck

Każda kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców zarówno pod względem składanych każdorazowo wniosków, jak i liczbą osób, które oddawały swoje głosy na złożone propozycje. Teraz na etapie przygotowań lub już w trakcie realizacji są trzy kolejne inwestycje w ramach Budżetów Obywatelskich.

- Jedną z takich inwestycji są łąki kwietne – mówi burmistrz Daniel Rak. - Teraz idąc dalej zastanawiamy się, czy nie poddać tego dyskusji i skierować do mieszkańców takie zapytanie, gdzie oni, z wytypowanych przez nas lokalizacji, widzieliby takie łąki. Taka łąka kwietna to na przykład specyficznie zaprojektowany pas drogowy. Wiele się dyskutuje na temat koszenia trawy i utrzymania pasów drogowych. A to już zdało egzamin, żeby w pasach drogowych oddzielających np. chodnik od ulicy wykonać nasadzenia łąk kwietnych. Są to praktycznie bezobsługowe przestrzenie, na których rosną kwiaty. To są ukwiecenia ze specjalnie dobranych nasion i jeden z pomysłodawców złożył taki projekt do Budżetu Obywatelskiego, a mieszkańcom przypadł on do gustu.

- Pomysłodawca zostawił otwartą furtkę dotyczącą lokalizacji tej przestrzeni. Mamy do dyspozycji tysiąc m2 takich łąk kwietnych. Postaramy się wyselekcjonować kilka takich miejsc i chciałbym żeby mieszkańcy też mieli możliwość wypowiedzenia się, która przestrzeń według nich wymaga najpilniejszego przeprofilowania jeżeli chodzi o sposób zagospodarowania.

To jednak nie koniec pomysłów mieszkańców, które w najbliższych miesiącach doczekają się realizacji. - Pumptrack to jest kolejna inwestycja w przestrzeni rekreacyjnej przy ul. Kopernika. Czyli tor, który pozwoli trenować jazdę na rolkach i na rowerze. Otrzymaliśmy kilka ofert. Została już wyłoniona ta najbardziej optymalna. I kiedy tylko poprawią się warunki atmosferyczne, wykonawca zacznie realizować kolejny element znajdującej się tam infrastruktury. Kolejna inwestycja według terminów powinna zostać już zakończona, czyli powinniśmy mieć dzisiaj gotowe pływające fontanny. Niemniej jednak z powodu pandemii różnego rodzaju procedury przedłużyły się. Na dzień dzisiejszy wszystkie sprawy formalne mamy już dopięte. Jak tylko mrozy stopnieją i będzie możliwość realizacji inwestycji to wówczas przejdziemy do tego finalnego etapu i zamkniemy drugi etap Budżetu Obywatelskiego – dodaje burmistrz Daniel Rak. /zr/