Minął tydzień

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 14.08.2023 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Gorący weekend na borneńskim Tankodromie

Borne Sulinowo zaprosiło gości na XVIII Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych. Impreza pod hasłem „Gąsienice i Podkowy” potrwa 4 dni.

Zdaniem miłośników militariów, Borne to miejsce wprost wymarzone na organizację takiej imprezy. Setki hektarów poligonowych bezdroży, strzelnice artyleryjskie i czołgowe, pasy taktyczne i tory przeszkód - to pozostałości po dwóch armiach - niemieckiej i radzieckiej, które stacjonowały tu przez kilkadziesiąt lat.

Udział w tegorocznej - 18 już imprezie - biorą najznakomitsi kolekcjonerzy militariów z kraju i zagranicy. Jak przed laty na ulice Bornego Sulinowa wyjechały czołgi, bojowe wozy piechoty, samobieżne haubice, transportery opancerzone oraz różnego rodzaju pojazdy służące do transportu żołnierzy.

Odbywają się m.in. pokazy sprawności grup rekonstrukcyjnych, pokazy możliwości eksploatacyjnych sprzętu wojskowego na „Tankodromie”, przejazd pojazdów wojskowych dogami Gminy Borne Sulinowo, pokazy walk rycerskich, loty śmigłowcem oraz Jarmark Militarny. Są też występy zespołów rockowych i grup artystycznych - Oil Stains, Elice, Old Young.

Reasumując, atrakcji jest moc. To dobra dla nas wiadomość, bo zloty militarne w Bornem Sulinowie cieszą się olbrzymim powodzeniem wśród mieszkańców Szczecinka.

Ponad 100 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom

System rekomendacji MPR zbiera świetne recenzje od turystów i cieszy się coraz większym zainteresowaniem lokalnych przedsiębiorców. Przed wakacjami zostało zarejestrowanych 17 nowych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Kolejnych pięć obiektów, w tym Morskie Centrum Nauki, jest w trakcie weryfikacji, więc w tym tygodniu liczba MPR na Pomorzu Zachodnim wzrośnie do 102!

MPR-y to miejsca, gdzie rowerzyści mogą przenocować, zjeść śniadanie, przechować bagaż, zrobić pranie czy wykonać proste naprawy. System rekomendacji takich obiektów, wyróżnianie ich na mapach (tradycyjnych i elektronicznych), oznaczanie tabliczkami czy naklejkami jest ułatwieniem dla podróżujących na rowerach. I reklamą dla przedsiębiorców czy instytucji działających w branży turystycznej.

- Na Pomorzu Zachodnim przybywa tras rowerowych i - dosłownie - z miesiąca na miesiąc przybywa Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Zgłaszają się kolejne obiekty noclegowe, sklepy, gastronomia, ale też punkty informacji turystycznej, muzea - wylicza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - System MPR napędza rozwój turystyki. Przynosi korzyści przedsiębiorcom i zwiększa atrakcyjność naszych tras, jeśli w ich pobliżu jest lepsza dostępność do usług, z których korzystają rowerzyści.

Marszałek Geblewicz kilka dni temu odwiedził jeden z serwisów rowerowych na szczecińskim Zakolu, by osobiście wręczyć certyfikat MPR. Przed tegorocznymi wakacjami w systemie rekomendacji Miejsc Przyjaznym Rowerzystom pojawiło się 17 nowych adresów, m.in. Centrum Informacji Turystycznej w Barlinku, restauracja w Połczynie-Zdroju, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, hotele w Świnoujściu. Międzyzdrojach, Darłowie, Mielnie, Karlinie, Moryniu, Jeżycach (gm. Darłowo), Osuchu (Gryfino). Na początku sierpnia zakończy się procedura certyfikacji kolejnych pięciu MPR-ów, wśród których są trzy obiekty noclegowe (Próchnowo, gm. Mirosławiec; Kaleńsko, gm. Boleszkowice; Stepnica), gospodarstwo rolne „Ślimak Szczeciński” oraz Morskie Centrum Nauki.

- Zarejestrowane będą już 102 MPR-y, ale takich miejsc, przyjaznych rowerowym turystom, jest na Pomorzu Zachodnim dużo więcej! Zachęcamy do rejestracji w systemie. Nabór odbywa się w trybie ciągłym i jest bezpłatny - przypomina marszałek Olgierd Geblewicz.

Szczegółowe informacje o warunkach naboru, formularz zgłoszeniowy, regulamin itd. znajdują się na:

https://turystyka.wzp.pl/system-rekomendacji-miejsc-przyjaznych-rowerzystom

Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: mpr@wzp.pl

MPR są weryfikowane pod względem formalnym, ale też podczas wizyt terenowych. Zespół Wdrożeniowy ds. Zespół Wdrożeniowy ds. Systemu Rekomendacji MPR tworzą pracownicy Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Biura ds. Komunikacji Rowerowej UMWZ.

Regionalne i lokalne MPR to nowość w Polsce, ale sprawdzona w wielu europejskich krajach. Nabór do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie zachodniopomorskim rozpoczął się w styczniu 2022 r. Ta inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego WZ ma na celu tworzenie coraz lepszych warunków do podróżowania po regionie na dwóch kółkach. Działania promocyjne, informacyjne czy szkoleniowe dot. MPR-ów służą rozwojowi turystyki i wsparciu lokalnego biznesu.

https://www.youtube.com/embed/CtQyJBDhzyo

Pomorze Zachodnie jest regionem przyjaznym rowerzystom, chętnie odwiedzanym przez miłośników aktywnego wypoczynku. Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego ma 1100 kilometrów, docelowo 1500 km. W realizacji (budowa od podstaw lub oznakowanie szlaku) jest 179 kilometrów.

Większość nowych inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85% finansowania zabezpieczają Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.

Więcej informacji o trasach rowerowych:

www.rowery.wzp.pl

www.trasyrowerowe.wzp.pl

Miasto pod nadzorem kamer monitoringu

W I półroczu operatorzy ujawnili 587 zdarzeń

Szczecinek jest "podglądany" przez 66 kamer podłączonych do stanowiska obserwacyjnego w komendzie Straży Miejskiej. Dodatkowo pracuje też tzw. fotopułapka.

- Urządzenie wykorzystujemy do monitoringu miejsc trudno dostępnych, gdzie nie ma możliwości zainstalowania kamery - ujawnił "Miastu z Wizją" komendant Straży Miejskiej Grzegorz Grondys.

Jak powiedział nam komendant, w pierwszej połowie br. operatorzy kamer monitoringu miejskiego ujawnili 587 zdarzeń.
- W większości przypadków, bo aż 524 interwencji podejmowali strażnicy miejscy. Pozostałe zdarzenia były przekazywane do realizacji innym instytucjom, m.in. Policji - 34 zdarzenia i Straży Pożarnej - 1 zdarzenie.

Najwięcej ujawnionych zdarzeń, bo aż 214 dotyczyła wykroczeń związanych z nieprawidłowo zaparkowanymi pojazdami. Na drugim miejscu znalazły się wykroczenia związane ze spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym, tych zdarzeń było 159. Operatorzy ujawnili 83 przypadki zakłócania ładu i porządku publicznego. Dzięki kamerom monitoringu miejskiego ujawniono 26 zdarzeń dotyczących osób upojonych alkoholem, leżących w miejscach publicznych. W niektórych z tych przypadków niezbędna była pomoc lekarska.

- Również dzięki kamerom monitoringu strażnicy zapobiegali eskalacji przemocy fizycznej oraz aktom wandalizmów do jakich dochodziło w godzinach wieczornych i nocnych. Sprawcy tych zdarzeń byli przekazywani policji - dodaje G. Grondys.

- Większość nocnych bójek miało miejsce w okolicy Centrum Konferencyjnego "Zamek". Jeden z operatorów zauważył kradzież kosmetyków z apteki, dzięki czemu skradziony towar udało się odzyskać. Nagrania z kamer monitoringu niejednokrotnie przyczyniały się do ustalenia sprawców szkód parkingowych czy też innych zdarzeń losowych, na skutek których ucierpiało zdrowie ludzkie lub mienie. Pomocą służyliśmy Policji, która bardzo często zwracała się do nas o materiał zarejestrowany przez kamery. Do policji przekazano 34 materiały wideo.

Nowe wydanie „Dzień Dobry Szczecinek”

To już 69 numer naszej gazety - lektura na sierpniowy weekend

Miło nam poinformować, że ukazało się kolejne wydanie miesięcznika „Dzień Dobry Szczecinek”. W ciągu najbliższych dni gazeta trafi do Waszych domów. Znajdą w niej Państwo najważniejsze informacje o tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się w naszym mieście.

Dziękujemy Czytelnikom, którzy dzielą się z nami swoimi opiniami na temat naszej gazety, za wszystkie pozytywne sygnały. Cieszymy się, że miesięcznik „Dzień Dobry Szczecinek” każdorazowo spotyka się z tak ciepłym przyjęciem wśród mieszkańców. To dla Was chcemy wciąż udoskonalać naszą gazetę.

Jednocześnie doceniamy to, że darzycie nas wielkim zaufaniem, kontaktując się z nami i prosząc o pomoc lub interwencję w ważnych dla Was sprawach. Zachęcamy Państwa do kontaktu m.in. za pośrednictwem e-maila, pisząc na adres: redakcja@miastozwizja.pl

Tekst: Sławomir Włodarczyk