Minął tydzień

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 09.10.2023 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Z wieży wodociągowej zdjęto kopułę i zbiornik na wodę

To było 2 października 2012 roku

Wieża ciśnień zlokalizowana na górce przy ul. Lipowa/Wodociągowa przez 100 lat była jedną z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów Szczecinka. Wodę do naszych mieszkań tłoczyła z 20-tonowego zbiornika do lat 80. ubiegłego stulecia. Później stała i niszczała. Tak bardzo, że w 2012 roku podjęto decyzję o demontażu kopuły (była już w złym stanie technicznym).

Nim wspomnimy o operacji demontażu wodociągowej budowli, zajrzyjmy do projektu rozbiórki opracowanego przez Urząd Miasta. Czytamy w nim m.in.:

Budowę wieży zakończono w 1912 roku. W latach 70. ubiegłego stulecia na wieży przeprowadzono prace konserwacyjne, a w następnej dekadzie wyłączono ją z eksploatacji. W tym celu m.in.: zamurowano otwory okienne w dolnej partii trzonu wieży oraz założono stalowe drzwi wejściowe z kratą. W 2000 roku miasto sprzedało budowlę prywatnemu przedsiębiorcy.

Z kolei w rozdziale "Opis techniczny i opis stanu konstrukcji wieży" możemy przeczytać m.in.:

Historyczna wodociągowa wieża ciśnień jest zabytkiem i jako taki winna być zachowana. Stan techniczny wieży jest bardzo zróżnicowany. Trzon murowany wieży jest w stanie na tyle dobrym, że kwalifikuje się do zachowania, po przeprowadzeniu remontu o niewielkim zakresie. Z kolei głowica wieży (dach, ściany, hełm) jest w stanie złym, przed awaryjnym, nie nadaje się do remontu, kwalifikuje się do rozebrania i odtworzenia na nowej konstrukcji, przy zachowaniu obecnych gabarytów i detali oraz wyglądu zewnętrznego.

Demontaż zbiornika będzie możliwy po rozebraniu dachu i głowicy wieży. Dla konstrukcji głowicy wieży zbiornik jest elementem usztywniającym. Elementy stalowe konstrukcji oraz zbiornik, jak i elementy wspólnego posadowienia dachu i zbiornika na koronie trzonu wieży, zostały wykonane w 1912 roku, o połączeniach nitowanych, co sugeruje, że stal z tamtego okresu jest o niegwarantowanej spawalności. Zatem nie ma realnej możliwości wzmacniania elementów konstrukcyjnych.

Tyle historia. Fachowcy z firmy PHU "Giedeon" z Grodziska Mazowieckiego uporali się z demontażem głowicy wieży 2 października 2012 roku. Na wzgórze pod wieżą wjechał potężny dźwig, który uchwycił kopułę i zbiornik od góry. Usunięto ostatnie zabezpieczenia i potężna konstrukcja po stu latach królowania nad Szczecinkiem znalazła się u stóp wieży.

Pozbawiona "czapy" wieża została przykryta wykonanym przed operacją drewnianym daszkiem. I tak "udekorowana" stoi do dziś.

Zachodniopomorskie produkty z prestiżowymi „Perłami”

Laury dla Pasztecików Gwdowskich i Miodów Drahimskich

 Regionalne wyroby, wytwarzane od lat tymi samymi metodami, wyróżniające się jakością i smakiem – kolejnych sześć takich produktów z Pomorza Zachodniego doceniła Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Prestiżowe nagrody - Perły 2023 - zostały wręczone w miniony weekend, podczas organizowanych w Poznaniu targów „Smaki Regionów”.

Specjały, które zostały nagrodzone podczas targów w Poznaniu, są znane i cenione przez smakoszy, mieszkańców i turystów odwiedzających Pomorze Zachodnie. Nominacje do tytułu „Perły 2023” to efekt uzyskania najwyższych ocen w regionalnym konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Najlepsi producenci zaprezentowali się pod koniec sierpnia w Przelewicach.

Ten kulinarny konkurs łączy ludzi z różnych zakątków naszego województwa, którzy są skupieni wokół wspólnej pasji, opartej na produktach żywnościowych i przygotowywaniu potraw według tradycyjnych receptur. Gratuluję zwycięzcom i życzeń dalszych sukcesów na swojej kulinarnej drodze - mówił Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz.

Prestiżowe tytuły i efektowne statuetki podczas gali finałowej krajowego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów” otrzymało w tym roku sześć produktów z województwa zachodniopomorskiego:

Miód chabrowy – Elżbieta i Zygmunt Świnoga Pasieka „Pszczeli raj”

Miód drahimski gryczany – Grzegorz Fujarski ,,Pasieka Fujarskich”

Domysłowskie maślaczki – Waldemar Borecki

Zakwas buraczany z Dębna  - Aneta i Stanisław Dobropolscy

Miód pitny trójniak dębowy – Łukasz Kołosowski Miody Puszczy Barlineckiej

Paszteciki gwdowskie – Danuta Szlaz

Na Pomorze Zachodnie pojechała również nagroda „Klucz do Polskiej Spiżarni”, przyznawana osobom szczególnie zasłużonym w regionach dla wspierania kulinarnego dziedzictwa, promocji i budowy rynku produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych. Nagrodę otrzymał Zbigniew Trojanowski, ekspert w zakresie doradztwa rolniczego w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Koszalinie, pasjonat zachodniopomorskich produktów regionalnych. Od lat wspiera lokalnych przedsiębiorców m.in. poprzez zgłaszanie ich produktów do konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów. 

Targi „Smaki Regionów 2023” odbyły się w dniach 29 września - 1 października w obiektach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Konferencja prasowa kandydatów Koalicji Obywatelskiej

Spotkanie przy Zamku Książąt Pomorskich

We wtorkowe przedpołudnie, przed szczecineckim zamkiem odbyła się konferencja prasowa, na którą zaprosiła Renata Rak, kandydatka KO do Sejmu. Na spotkaniu z mediami poza szczecinecką kandydatka obecna była również trójka senatorów - Magdalena Kochan, Gabriela Morawska-Stanecka i Stanisław Gawłowski.

Kandydatka KO do sejmu przedstawiła wybrane działania, jakimi Koalicja Obywatelska zajmie się w ciągu pierwszych 100 dni po wygraniu wyborów. Podczas konferencji mowa była również o sile kobiet w wyborach, a także o kandydatach niezależnych i bezpartyjnych, którzy według wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, ich zadaniem jest odebranie głosów kandydatom demokratycznym, a oddany na nich głos to głos na PiS – zaznaczyła.

Więcej:

https://miastozwizja.pl/konferencja-prasowa-koalicji-obywatelskiej

Medale zawodników KSW Szczecinek

Laury na turnieju Poland Kickboxing Challenge

W miniony weekend Klub Sportowy TAE w zorganizował turniej Poland Kickboxing Challenge. Były to ogólnopolskie zawody w kickboxingu w formułach planszowych, które zgromadziły ponad 250 zawodników z 30 klubów z całej Polski. Do Sulejówka pod Warszawą wybrał się siedmioosobowy skład sportowców z KSW Szczecinek, którzy 6 razy stawali na podium!

* Paweł Chudzik                        -47 kg kick-light       kadet      III miejsce

* Oskar Czekaj                          -69 kg point-fighting junior     II miejsce

* Bartosz Wawrzyńczak            -79 kg kick-light       junior      III miejsce

* Ewelina Wejner-Polasik        -60 kg kick-light       senior    II miejsce

* Mateusz Żyła                            -89 kg kick-light      senior     II miejsce

* Rafał Guźliński                        -84 kg kick-light      senior     III miejsce

- Warto nadmienić, że dla większości naszych fajterów był to absolutny debiut w tak dużym turnieju, dlatego należą im słowa uznania za ładne walki, wyniki i zaangażowanie! Ponadto Ewelina i Rafał swoje pojedynki stoczyli z kadrowiczami i mimo porażek bardzo dobrze to wyglądało. Słowa uznania należą się Bartłomiejowi Turczyńskiemu za organizację turnieju i warto przypomnieć, że jest to były zawodnik naszego klubu, który wielokrotnie zdobywał różne trofea dla KSW Szczecinek, a obecnie z powodzeniem prowadzi klub w Sulejówku – powiedział prezes Zbigniew Sołtys.

Młody lin i szczupak w Trzesiecku

W piątek, 6 października do jeziora Trzesiecko została wpuszczona kolejna partia ryb, których zakup, w ramach programu rewitalizacji, został w całości sfinansowany  przez samorząd Szczecinka.

- Tym razem, do naszego miejskiego akwenu wpuszczono 240 kilogramów narybku jesiennego szczupaka oraz 580 kilogramów lina kroczka. To nie było ostatnie zarybianie zaplanowane na ten rok. Wkrótce, kolejna partia linów i szczupaków znajdzie swój nowy dom w  okolicznych jeziorach - mówi "Miastu z Wizją" Mariusz Getka, prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

- Sprawne przeprowadzenie dzisiejszej akcji możliwe było dzięki współpracy z Kołem PZW "Jesiotr" w Szczecinku. Wszystko odbyło się pod kontrolą przedstawiciela Wód Polskich oraz pracowników Urzędu Miasta.

Tekst: Sławomir Włodarczyk