Nowe eksponaty w Muzeum Wału Pomorskiego
- Aktualności
Szczecineckie Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza wzbogaciło się o dwa eksponaty - pojazdy będące jeszcze całkiem niedawno na wyposażeniu jednostek bojowych i zabezpieczenia Wojska Polskiego, również szczecineckich związków taktycznych. To wóz dowodzenia R-5 na opancerzonym pojeździe patrolowo-rozpoznawczym BRDM-2. Takie pojazdy "służyły" m.in. w 107 dywizjonie ppanc stacjonującym w koszarach przy ul. Kościuszki.
- Pojazd jest przeznaczony do zapewnienia łączności dla dowódców pododdziałów rozpoznawczych w pułkach zmechanizowanych i czołgów oraz w batalionach rozpoznawczych dywizji zmechanizowanych i pancernych. Na jego wyposażeniu znajdowało się m.in. kilka radiostacji oraz dwa karabiny maszynowe (KPWT 14,5 mm oraz PKT 7,62 mm) - mówi "Miastu z Wizją" Piotr Letki, dyrektor militarnego Muzeum.
- Produkcję seryjną BRDM-2 uruchomiono w 1963 r. Po raz pierwszy zaprezentowano go publicznie w 1966 r. Był używany w ponad 45 krajach. BRDM-2 ma załogę cztero osobową: kierowca, dowódca, zwiadowca i strzelec. Były też egzemplarze rozpoznania skażeń chemicznych, dowódczo-sztabowy oraz z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych "Malutka". Nasz egzemplarz pochodzi z 1971 roku.
Drugim egzemplarzem sprzętu wojskowego pozyskanym przez Muzeum jest wóz dowodzenia WD-43 z radiostacją na samochodzie osobowo – terenowym UAZ-469B dla szefa OPL pododdziałów zmechanizowanych i pododdziałów czołgów (pojazd pełnił "służbę" również w jednostkach 20 Dywizji Pancernej i 2 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinku.
- UAZ 469 to samochód terenowy produkcji radzieckiej produkowany od 1972 do 2007 roku i ponownie od 2010 roku w fabryce UAZ w Uljanowsku. Uczestniczył w niemal każdym konflikcie zbrojnym po 1970 roku. Jego parametry sprawiały, że sprawdzał się zarówno w śniegach Syberii, jak i na pustynnych terenach Afryki i Afganistanu. Nasz egzemplarz jest z 1989 r. - dodaje nasz rozmówca.
Niebawem nowe eksponaty przyjadą do Szczecinka i staną przy siedzibie Muzeum Wału Pomorskiego na ul. Kościuszki (B-Werk).
Tekst: Sławomir Włodarczyk
Foto: Piotr Letki