Nowe postulaty z Gdańska
- Aktualności
W środę, 31 sierpnia w ramach obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku - w Europejskim Centrum Solidarności odbył się Okrągły Stół Samorządowy i debata „Jak drożyzna zniszczy wspólnoty lokalne”.
Na zaproszenie Ruchu samorządowego “Tak dla Polski” do Gdańska przyjechali przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, służby zdrowia, edukacji, związków zawodowych i instytucji miejskich, którzy określili najpoważniejsze obecnie trudności, mówili o finansowaniu m.in. transportu publicznego, służby zdrowia i edukacji.
Samorządowcy, liderzy wspólnot lokalnych, związkowcy podpisali listę pięciu postulatów do rządu. To przede wszystkim apel o dialog, zwiększenie nakładów na publiczną edukację i większy udział społeczności lokalnych w wypracowywanych przez nie dochodach.
W obradach wzięli udział Burmistrz Szczecinka Daniel Rak i prezes szczecineckich wodociągów Andrzej Wdowiak.
- W Gdańsku przy samorządowym okrągłym stole dyskutowaliśmy dzisiaj o drożyźnie, którą funduje nam rząd. Mówiliśmy o przerzucaniu kosztów i odpowiedzialności za podwyżki na samorządy. Szukaliśmy rozwiązań, które pozwolą nam zapewnić mieszkańcom dostęp do oświaty, ochrony zdrowia, wody, ogrzewania czy komunikacji na dobrym poziomie. Sprzeciwialiśmy się sprowadzaniu samorządów do roli administratora, który nie ma wpływu na rozwój lokalnej społeczności. W końcu podpisaliśmy postulaty i zaapelowaliśmy do rządzących m.in. o wdrożenie programu przeciwdziałania drożyźnie.
- Wszytko to w 42. rocznicę porozumień sierpniowych, które rozpoczęły w naszym kraju festiwal Solidarności i w efekcie doprowadziły do upadku komunizmu - podkreśla burmistrz Szczecinka.
Po debacie uczestnicy okrągłego stołu w 42. rocznicę Porozumień Sierpniowych podpisali listę postulatów do rządu, które pozwolą złagodzić skutki szalejącej inflacji. Oto one:
* Większy udział społeczności lokalnych w wypracowywanych przez nie dochodach. Wspólnie mówimy DOŚĆ okradaniu budżetów sołectw, gmin, powiatów, województw - mówimy DOŚĆ ubożeniu rodzin pracowników.
* Stały dialog rządu ze stroną samorządową i ze wszystkimi największymi centralami związkowymi, bo mamy świadomość coraz trudniejszej sytuacji płacowej i gospodarczej, a rzetelna, uczciwa rozmowa jest lepsza od protestów i paraliżu kraju.
* Wsparcie dla wspólnot lokalnych, bo mieszkańcy i pracownicy nie mogą ponosić konsekwencji szkodliwej polityki monetarnej rządu a samorządy nie mogą pozostać same z 300, 400, 500-procentowymi podwyżkami dla gminnych i miejskich przedsiębiorstw oraz instytucji dostarczających usługi Polkom i Polakom
* Zwiększenie nakładów na publiczną edukację.
* Równe traktowanie mieszkańców miast i wsi, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania, nie tylko węglem.
Tekst: Sławomir Włodarczyk
Źródło: Gdańsk.pl
Foto: Daniel Rak/Facebook
N/z: Europejskie Centrum Solidarności. Po debacie Okrągłego Stołu Samorządwego, w 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych samorządowcy, liderzy wspólnot lokalnych, związkowcy podpisali listę pięciu postulatów do rządu