Nowe punkty na mapie Miejsc Przyjaznych Rowerzystom

• Tv
Miasto z Wizją / 14.06.2022 / Komentarze
Czekamy na Szczecinek i okolice

Sieć MPR-ów jest coraz gęstsza i bardziej urozmaicona. Przybyły 24 obiekty! Zgłaszane i weryfikowane od połowy kwietnia do końca maja nowe Miejsca Przyjazne Rowerzystom znajdują się nad Bałtykiem, od Międzyzdrojów po Darłowo, a także m.in. w Czarnocinie, Pełczycach, Chojnie, Trzcińsku Zdroju. To kempingi, gospodarstwa agroturystyczne, wypożyczalnie rowerów i wózków, ośrodek sportowy, schronisko młodzieżowe i trzy lodziarnie.

System rekomendacji MPR to inicjatywa, która ma rozwijać turystykę rowerową, wspierać lokalnych przedsiębiorców i ułatwiać podróżowanie na dwóch kółkach. Obiekty noclegowe czy gastronomiczne oznaczone jako Miejsca Przyjazne Rowerzystom gwarantują wygodę, bezpieczeństwo i odpowiednią obsługę gości, którzy przyjechali na rowerach. Zapewniają m.in. parking, podstawowe narzędzia przechowanie bagażu itd. Kempingi czy pensjonaty z tabliczką MPR umożliwiają wykupienie krótkich pobytów.

Takich miejsc jest na Pomorzu Zachodnim już 51. Przypomnijmy, że po pierwszym naborze było ich 27, ale zgłoszenia nadal napływały. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował więc, że nabór będzie odbywał się w trybie ciągłym. W kwietniu i maju przeprowadzono szczegółową weryfikację kolejnych 24 MPR-ów.

- Miejsc Przyjaznych Rowerzystom przybywa tak jak przybywa rowerzystów na Pomorzu Zachodnim. To bardzo cieszy - komentuje marszałek Olgierd Geblewicz. - Trasy rowerowe stają się naszą regionalną specjalnością. Zachęcają mieszkańców do aktywnego, zdrowego trybu życia. Przyciągają turystów. I dzięki temu dynamicznie rozwijają się również usługi dedykowane rowerzystom, pojawiają się nowe możliwości dla naszych lokalnych przedsiębiorców - podkreśla Olgierd Geblewicz.

Wśród niedawno zarejestrowanych MPR-ów są na przykład trzy lodziarnie w nadmorskich miejscowościach Gąskach, Sarbinowie i Mielenku; Bałtycki Park Miniatur i Świat Kolejek w Międzyzdrojach; Pałac Siemczyno - Interaktywne Muzeum Baroku i Uniwersalium Rzemiosł Różnych; gospodarstwa agroturystyczne w Kędrzynie (gmina Siemyśl) i Jeżycach (gm. Darłowo). Do systemu MPR Pomorza Zachodniego włączone zostały również kempingi w Grzybowie i Ustroniu Morskim. Ciekawą ofertę dla rowerzystów zgłosiły wypożyczalnie sprzętu turystycznego działające w Pełczycach i Kretominie (gm. Manowo). Na miłośników dwóch kółek czeka także ośrodek rekreacyjno-sportowy w Czarnocinie oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Starym Borku pod Kołobrzegiem.

Baza Miejsc Przyjaznych Rowerzystom jest dostępna pod adresem:

Przedsiębiorcy oferujący usługi turystyczne dedykowane rowerzystom informacje o MPR i warunkach udziału w systemie znajdą na stronie: https://turystyka.wzp.pl/

Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: mpr@wzp.pl

Miejsca Przyjazne Rowerzystom będą oznaczone na mapach - tradycyjnych i elektronicznych - przygotowanych przez Województwo Zachodniopomorskie. MPR-y będą również objęte innymi działaniami promocyjnymi i szkoleniowymi.

Tekst, wideo: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Foto: Sławomir Włodarczyk