Nowe rozdanie Budżetu Obywatelskiego – 22 projekty
- Aktualności
Trwa realizacja przedsięwzięć zwycięskich projektów w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Wkrótce miasto przystąpi do realizacji kolejnych. Zanim jednak tak się stanie, mieszkańcy będą musieli zdecydować, jakie pomysły i inicjatywy zostaną wykonane w ramach kolejnej, trzeciej już w historii naszego miasta edycji BO.
Właśnie dobiegło końca przyjmowanie wniosków z pomysłami mieszkańców dotyczących tego, na co w przyszłym roku można spożytkować 800 tys. złotych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Łącznie do ratusza wpłynęły 22 projekty złożone przez szczecinecczan.
Teraz każdy z nich zostanie poddany weryfikacji. Po sprawdzeniu prawidłowości wniosków urzędnicy będą musieli upewnić się także, czy koszt ich realizacji zawiera się w określonych „widełkach” cenowych. Przypomnijmy, że każdy z projektów nie może być tańszy w realizacji niż 20 tys. złotych i nie droższy niż 200 tys. złotych.
Po ilości wniosków, jakie wpłynęły w ramach BO 2021 można sądzić, że te najpilniejsze przedsięwzięcia i rozwiązania, które mieszkańcy chętnie chcieliby widzieć w naszym mieście, udało się już przeforsować podczas dwóch poprzednich edycji. Do porównania podczas pierwszej edycji mieszkańcy złożyli 49 projektów. Z kolei w poprzedniej edycji takich projektów do ratusza wpłynęło 37.
O tym, które z najnowszych, 22 zaproponowanych inicjatyw finalnie trafią pod głosowanie dowiemy się po zakończeniu weryfikacji wniosków. Zgodnie z harmonogramem procedury związane z oceną formalną i merytoryczną zgłaszanych projektów będą trwały do 17 lipca. Autorzy projektów, które zostały ocenione negatywnie, zostaną o tym poinformowani do końca lipca. Na odwołanie się będą mieli czas do 20 sierpnia.
Wraz z początkiem września poznamy listę projektów, które zostaną dopuszczone do głosowania. Na oddanie swoich głosów mieszkańcy Szczecinka będą mieli czas od 7 do 27 września. Wyniki głosowania i zwycięskie projekty na poznamy najpóźniej do 5 października. Ich realizacja rozpocznie się od stycznia przyszłego roku.
Przypomnijmy. W drugiej edycji BO decyzją mieszkańców zwyciężyły projekty: renowacja trzech tarcz zegara na wieży kościoła pw. NNMP, „Akcja Defibrylacja”, pływające fontanny z iluminacją świetlną na jezioro Trzesiecko, przebudowa drogi i wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej na Małpim Gaju i budowa boiska do koszykówki ulicznej. Z kolei podczas pierwszej edycji najwięcej głosów uzyskały projekty: spotkania z piłką nożną, muzyczny park przy Strefie Aktywnego Wypoczynku, Małpi Gaj - plac zabaw przy ul. Kołobrzeskiej, poszerzenie Centralnego Placu Zabaw o sprzęty dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową oraz rozszerzenie sieci stacji rowerowych o trzy nowe lokalizacje.
Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk