Nowe ulice w Szczecinku jeszcze w tym roku

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.10.2016 / Komentarze
Mieszkańcy w związku ze zmianą ich nazw nie poniosą dodatkowych kosztów

W poniedziałek Rada Miasta podjęła uchwałę zmieniającą nazwy dwóch ulic: 9 Maja i Bohaterów Stalingradu. Niebawem ulice nosić będą nazwy - odpowiednio: Władysława Bartoszewskiego i Witolda Pileckiego.

Kiedy to się stanie i czy mieszkańcy Szczecinka poniosą z tego tytułu dodatkowe koszty, choćby ze względu na konieczność wymiany dokumentów? O to zapytaliśmy burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa.

- Nowe nazwy naszych ulic zaczną obowiązywać w dwa tygodnie po opublikowaniu uchwały Rady Miasta Szczecinka w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz.

- Myśmy już uchwałę przesłali do Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Teraz biuro prawne wojewody zachodniopomorskiego rozpatrzy ją pod kątem prawidłowości podjęcia. Na takie działanie wojewoda ma miesiąc, potem już uchwała zostanie skierowana do publikacji.

Burmistrz powiedział nam również, że dziś trudno określić, kiedy szczecinecka uchwała dekomunizacyjna pojawi się w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

- Myślę, że gdzieś tak na początku grudnia br. - dodaje burmistrz. - Wówczas po opublikowaniu naszej uchwały dotychczasowa ulica 9 Maja będzie nosić nazwę Władysława Bartoszewskiego, a ulica Bohaterów Stalingradu - Witolda Pileckiego. Na pewno zmiany nastąpią jeszcze w tym roku.

Jak podkreślił burmistrz, co najważniejsze, bo dużo osób o to pyta, zmiany nazw ulic nie pociągną za sobą dodatkowych kosztów finansowych dla mieszkańców.

- W związku ze zmianą nazw ulic ich mieszkańcy nie muszą wymieniać żadnych dokumentów - mówi Jerzy Hardie-Douglas. - Wszystkie dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy w dalszym ciągu zachowają swoją ważność i w związku z tym żadnych kosztów państwo nie poniesiecie. Dokumenty są ważne pięć lat i przez taki okres nie trzeba będzie ich wymieniać. Takie działania zostały zapisane w tzw. "Ustawie dekomunizacyjnej" przyjętej przez Sejm RP. Dotyczy to także np. zapisów działek w księgach wieczystych. Natomiast wszędzie tam, gdzie nazwę ulicy trzeba będzie jednak zmienić, będzie to czynione nieodpłatnie, w żadnym przypadku nie obciąży kieszeni osoby mieszkającej przy dawnych ulicach 9 Maja i Bohaterów Stalingradu. Drobne koszty mogą ponieść za to przedsiębiorcy, np. związanych z kosztami druku nowych wizytówek, reklam czy też papieru firmowego, na którym widnieje aktualny adres.

Burmistrz ujawnił nam również, że wszelkie koszty wykonania tabliczek z nowymi nazwami ulic poniesie ratusz.

Tekst: Marzena Góra/Sławomir Włodarczyk

Foto: Sławomir Włodarczyk