Nowy rok szkolny oficjalnie rozpoczęty

• Tv
Miasto z Wizją / 04.09.2017 / Komentarze
W kinie odbyły się miejsko-powiatowe uroczystości rozpoczynające rok szkolny 2017/2018

W poniedziałek, 4 września tysiące młodych ludzi w całym kraju ponownie zapełniło mury szkół i przedszkoli. Kolejne miesiące nauki i wytężonej pracy czekają również naszych uczniów. Dziś w szczecineckim kinie odbyły się miejskie i powiatowe uroczystości związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018. W tym roku gospodarzem wydarzenia był burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, starosta Krzysztof Lis oraz Szkoła Podstawowa nr 7 im. Noblistów Polskich.

Na oficjalnej gali inaugurującej nowy rok szkolny nie mogło zabraknąć przedstawicieli miasta i powiatu, dyrektorów miejskich szkół, przedszkoli i urzędów, nauczycieli oraz uczniów. Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania minionych wakacji oraz zapowiedź tego, co czeka uczniów oraz nauczycieli przez najbliższych dziesięć miesięcy. Przemówienia wygłaszane podczas uroczystej gali niejako zdominował temat, którym od kilku miesięcy żyją wszyscy pedagodzy oraz władze samorządowe. Mowa oczywiście o reformie oświaty, w myśl której wygaszane są szkoły gimnazjalne, a podstawówki z placówek 6-letnik, na powrót zmieniły się w szkoły 8-letnie. W związku z licznymi zmianami, które właśnie zostały wprowadzone w życie, wielu nauczyciele obawiało się o swoje posady. W Szczecinku, dzięki wysiłkowi organów prowadzących placówki, udało się uniknąć zwolnień.

- Rok szkolny, który dziś rozpoczynamy, jest bez wątpienia rokiem wyjątkowym – zwrócił się do zebranych w kinie gości burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Wchodzimy w decydujący etap zmian, jakie wyznaczone zostały wprowadzoną reformą edukacji. W Szczecinku uczyniliśmy wszystko, aby zamieszanie, które zawsze towarzyszy zmianom oświatowym, w jak najmniejszym stopniu odbiło się na jakości nauczania oraz komforcie pracy uczniów i nauczycieli. Dokładnie rok temu obiecałem państwu w tym miejscu, że jako samorząd postaramy się wdrożyć założenia tej - moim zdaniem nie do końca przemyślanej - reformy w możliwie bezbolesny sposób. Z satysfakcją mogę dzisiaj powiedzieć, że udało nam się dotrzymać słowa.

Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na podsumowanie wakacyjnej pracy nauczycieli z terenu miasta i powiatu. A ci zdecydowanie nie próżnowali. Nauczycielom mianowanym wręczyli akty nadania i odebrali ślubowanie burmistrz Jerzy Hardie-Douglas oraz starosta Krzysztof Lis. Przedstawiciele samorządu złożyli także gratulacje pedagogom, którzy w minionych miesiącach uzyskali tytuł nauczyciela dyplomowanego. Tegoroczne obchody związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018 zakończył program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra