Nowy rok szkolny w Szczecinku oficjalnie rozpoczęty

• Tv
Miasto z Wizją / 01.09.2016 / Komentarze
W kinie odbyły się miejsko-powiatowe uroczystości rozpoczynające rok szkolny 2016/2017

1 września tysiące młodych ludzi w całym kraju ponownie zapełniło mury szkół i przedszkoli. Kolejne miesiące nauki i wytężonej pracy czekają również naszych uczniów. Dziś w szczecineckim kinie odbyły się miejskie i powiatowe uroczystości związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2016/2017. W tym roku gospodarzem wydarzenia był burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, starosta Krzysztof Lis oraz Zespół Szkół Technicznych.

Na oficjalnej gali inaugurującej nowy rok szkolny nie mogło zabraknąć przedstawicieli miasta i powiatu, dyrektorów miejskich szkół, przedszkoli i urzędów, nauczycieli oraz uczniów. Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania minionych wakacji oraz zapowiedź tego, co czeka uczniów oraz nauczycieli przez najbliższych dziesięć miesięcy.

- Każde rozpoczęcie roku szkolnego zawsze budzi pewne obawy. Oczywiście w sposób szczególny wśród tych, którzy rozpoczynają swoją edukację – przywitał gości starosta Krzysztof Lis. - Ten rok szkolny dla nas jest ogromnym wyznaniem. Cieszę się ogromnie, że jadąc w czwartek do Szczecinka na ul. Kościuszki był korek. Jak jest korek, to znaczy, że uczniowie idą do szkół. Kapitalnie widzieć, że Szczecinek zaczyna tętnić życiem. Jest ogromnie dużo młodych ludzi – tych mniejszych oraz tych większych i tego nam potrzeba żebyśmy czuli, że to jest miasto, w którym przebywa masa ludzi, a jak jest młodzież, to jest bardzo przyjemnie. Życzę wszystkim nauczycielom, aby starali się spełnić oczekiwania uczniów, którzy przyszli do naszych szkół.

- Jako organ prowadzący jesteśmy gotowi na wszystkie wyzwania, jakie niesie ze sobą nowy rok szkolny. Tradycyjnie będziemy wspierać wszystkie inicjatywy zmierzające do podniesienia standardów – zwrócił się do zebranych w kinie gości burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Życzę państwu, aby ten rok szkolny 2016/2017 był rokiem dobrym, żeby mogli państwo spokojnie pracować, żeby reformowanie oświaty nie prowadziło pod koniec roku do dużych zwolnień nauczycieli. Będziemy robić wszystko, aby wspólnie problemy, które przed nami stawia oświata, rozwiązywać.

Do życzeń wielu sukcesów, owocnej pracy i zapału do nauki dołączyli się również posłowie na Sejm RP Małgorzata Golińska oraz Radosław Lubczyk, gratulując nauczycielom dobrych efektów i zachęcając młodych ludzi do dalszego wytężonego zdobywania wiedzy.

W rozpoczynającym się roku szkolnym do klas pierwszych w szczecineckich szkołach trafi przeszło 200 dzieci, które będą pobierać naukę w 9 oddziałach. Wychowaniem przedszkolnym objętych zostało 1240 dzieci, nad których bezpieczeństwem i nauką czuwać będzie 106 nauczycieli. W szkołach podstawowych i gimnazjalnych pracuje obecnie 306 wykwalifikowanych nauczycieli, z tego 172 zatrudnionych jest w szkołach podstawowych. W podległych miastu placówkach oświatowych uczy się 3 209 uczniów, z czego 2 196 to uczniowie szkół podstawowych.

Z kolei do szkół ponadgimnazjalnych powiatu szczecineckiego w tym roku szkolnym uczęszczać będzie 2 705 uczniów, z czego 756 w klasach pierwszych. 128 z nich wybrało kształcenie zawodowe, 286 kształcenie techniczne, a 342 kształcenie ogólnokształcące. W szkołach powstanie również 30 nowych oddziałów. Nad procesem edukacyjnym czuwać będzie 357 nauczycieli.

Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na podsumowanie wakacyjnej pracy nauczycieli z terenu miasta i powiatu. A ci zdecydowanie nie próżnowali. Pedagogom, którzy w minionych miesiącach uzyskali tytuł nauczyciela dyplomowanego gratulacje złożył wiceburmistrz Daniel Rak oraz wicestarostwa Marek Kotschy. Nauczycielom mianowanym wręczyli akty nadania i odebrali ślubowanie burmistrz Jerzy Hardie-Douglas oraz starosta Krzysztof Lis.
Tegoroczne obchody związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2016/2017 zakończył program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Młodzież uświetniła uroczystość przedstawiając krótki satyryczny skecz oraz własną piosenką, mówiącą o tym, dlaczego nauka w ZST należy do niezwykle przyjemnego obowiązku.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Marzena Góra, Mateusz Ludewicz