Nowy skatepark już w przyszłym roku?

Miasto z Wizją / 12.07.2016 / Komentarze
Inwestycja, która będzie realizowana etapowo, jest we wstępnej fazie projektowania

Od wielu lat młodzi miłośnicy jazdy na deskorolkach, BMX-ach i rolkach uskarżają się na brak miejsca, w którym mogliby oddawać się swojej pasji, doskonaląc swoje umiejętności i opracowując nowe widowiskowe ewolucje. Co prawda na terenie przy Ośrodku Sportu i Rekreacji istnieje tego typu przestrzeń, jednak obecny szczecinecki skatepark zdecydowanie nie odpowiada tutejszym wyczynowcom, którzy zwracają uwagę nie tylko na jego niewielki rozmiar, ale również fatalny stan, zagrażający bezpieczeństwu użytkowników.

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce ich problemy się skończą. W Szczecinku już w przyszłym roku być może rozpocznie się budowa nowoczesnego obiektu do ekstremalnej jazdy. Ma zostać ona zrealizowana na terenie nowo otwartej Strefy Aktywnego Wypoczynku przy os. Kopernika. Początkowe, nieśmiałe jeszcze plany, już zaczęły przybierać jak najbardziej realne kształty.

- Plany budowy skateparku z prawdziwego zdarzenia są odpowiedzią na oczekiwania naszej młodzieży, z którymi odbyliśmy już kilka spotkań – mówi „Miastu z wizją” wiceburmistrz Daniel Rak. – Początkowo rozważaliśmy, aby takie miejsce powstało na os. Zachód lub przy OSiR-ze. Ostatecznie jednak skatepark powstanie najpewniej przy Strefie Aktywnego Wypoczynku. W ostatnim czasie niektórzy mieszkańcy stawiali pytanie, dlaczego właśnie tak nazywa się ten rodzinny park, skoro początkowo poza torem dla rolkarzy, ta oferta była niewielka. Dzisiaj, poza urządzeniami do ćwiczeń i placem zabaw, który się tam pojawił, chcemy uzupełnić tę ofertę właśnie o miejsce dla miłośników wyczynowej jazdy na rolkach, deskorolkach czy BMX-ach.

- Zrobiliśmy już wstępne rozeznanie i wiemy, że żeby taki skatepark profesjonalnie zafunkcjonował, realizację inwestycji trzeba będzie podzielić na kilka etapów. Najpierw jednak wykonana zostanie dokumentacja projektowa. Biorąc pod uwagę zdrowe i rozsądne praktyki chcemy, żeby był to skatepark zbudowany z elementów prefabrykowanych. Wiemy, że dzisiaj ta technologia jeżeli chodzi o beton, o jego żywotność i zabezpieczenia, poszła bardzo do przodu. Na pewno trzeba zastosować różnego rodzaju preparaty, ale też żywicę, żeby nie narazić tych elementów na korozję. Wiemy też, że w tych elementach betonowych muszą być zatopione stalowe rampy służące do wykonywania rozmaitych ewolucji.

Jak zapewnia nasz rozmówca, takiego projektu jeszcze w Szczecinku nie było. Z uwagi na jego rozmiar, inwestycja ta będzie najpewniej realizowana etapami i rozłożona w czasie. Jednak po jej ukończeniu przestrzeń pomiędzy Strefą Aktywnego Wypoczynku i McDonaldsem, gdzie docelowo ma zostać zlokalizowana konstrukcja, będzie w pełni wykorzystana i rozsądnie zagospodarowana. Planowo realizacja pierwszej części inwestycji ma ruszyć już w przyszłym roku.

Tekst: Marzena Góra
Foto: techramps.com, przykładowy projekt nowoczesnego skateparku