Od 1 kwietnia nowa stawka za odbiór odpadów

Miasto z Wizją / 31.03.2020 / Komentarze
W myśl przyjętej uchwały nowa stawka wyniesie 24 zł za odpady posegregowane

Podczas styczniowej sesji Rady Miasta radni podjęli decyzję dotyczącą wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. Za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 6 było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu.

Przyjęty projekt uchwały „śmieciowej” zakłada, że opłata śmieciowa wzrośnie od każdego mieszkańca do 24 zł za śmieci posegregowane (obecnie 18 zł) i do 48 zł miesięcznie za śmieci nieposegregowane. Konieczność wprowadzenia podwyżek to m.in. następstwo podnoszenia płacy minimalnej przez rząd w formie "ukazu" oraz lipcowej (2019 r.) ustawy Sejmu o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

"Od stycznia 2020 r. po raz kolejny wzrosły ceny zarówno zagospodarowania odpadów komunalnych przez instalację w Wardyniu Górnym, jak też koszty odbioru i transportu odpadów komunalnych przez firmę wybraną w drodze przetargu. Mając na uwadze powyższe okoliczności, koniecznym jest dostosowanie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponoszonych przez mieszkańca do realnych kosztów odbioru, transportu i zagospodarowania wytwarzanych przez niego odpadów komunalnych" - czytamy m.in. w projekcie uchwały Rady Miasta.

Nowa stawka za odbiór odpadów zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku. Więcej na temat przyczyn wzrostu opłaty pisaliśmy w artykule "Śmieci w Szczecinku droższe o blisko 2,5 miliona złotych".

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk