Od poniedziałku więcej pasażerów w autobusach

Miasto z Wizją / 18.05.2020 / Komentarze
To efekt znoszenia kolejnych rządowych restrykcji

W ostatnich dniach marca rząd wprowadził kolejne, jeszcze bardziej rygorystyczne obostrzenia dotyczące m.in. poruszania się po mieście. Ta decyzja pociągnęła za sobą szereg zmian, również dla mieszkańców Szczecinka. Wówczas autobusy Komunikacji Miejskiej zaczęły kursować według weekendowego rozkładu jazdy. Przewoźnik uwzględnił jednak zapotrzebowanie mieszkańców na poruszanie się do i z pracy i wprowadził modyfikacje zapewniające szczecinecczanom możliwość dotarcia do swoich miejsc pracy.

Nie były to jednak jedyne zmiany. W tym samym czasie rząd znacznie ograniczył ilość pasażerów, którzy mogli jednocześnie podróżować danym pojazdem. To również wprowadziło sporo zamieszania. W autobusach co drugie miejsce musiało pozostać puste. Podróżujący nie mogli zajmować również miejsc stojących, a co za tym idzie w trakcie kursu pojazdy zabierały zaledwie po kilkanaście pasażerów.

Przez ostatnich kilka tygodni w szczecineckich elektrykach łącznie mogło naraz przebywać zalewie dwunastu pasażerów. Nieco więcej, bo piętnaście osób mogło wspólnie podróżować naszymi nieco większymi autobusami, czyli dwunastometrowymi Man-ami. Teraz się to zmieni. W ramach znoszenia kolejnych restrykcji już od przyszłego tygodnia miejskie autobusy będą mogły zabierać więcej pasażerów.

- W dalszym ciągu połowa siedzeń będzie wyłączona z użytkowania i pasażerowie nie będą mogli ich zajmować. Ale jeśli zabraknie miejsc siedzących, część pasażerów od poniedziałku, 18 maja będzie mogła podróżować zajmując miejsca stojące. Ale dalej w myśl zaleceń co drugie miejsce siedzące musi pozostać wolne – mówi nam Tomasz Merk, prezes szczecineckiej Komunikacji Miejskiej.

- Zniesienie części obostrzeń spowoduje, że jednocześnie autobusem będzie mogło podróżować więcej pasażerów. Od przyszłego tygodnia w elektrykach jednocześnie będą mogły przebywać 22 osoby, a w autobusach typu Man będą to 32 osoby. W niedzielę przygotujemy nasze autobusy do tych zmian. Na każdym pojeździe znajdzie się również informacja o tym, ile osób może jednocześnie w nim przebywać – dodaje nasz rozmówca.

Wyłączona z użytku dla pasażerów wciąż pozostanie przednia część autobusów, stanowiąca odgrodzoną strefę kierowców. Jednak i tu czeka zmiana – tym razem wizualna. W najbliższych dniach z pojazdów znikną foliowe „ściany” i taśmy, które odgradzały kabiny kierowców od pozostałej części autobusów. Zastąpią je znacznie trwalsze i bardziej estetyczne ścianki wykonane z poliwęglanu.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk