Odbędzie się kolejne liczenie osób bezdomnych

• Tv
Miasto z Wizją / 05.02.2019 / Komentarze
Tegoroczna akcja zaplanowana została na noc z 13 na 14 lutego

Cyklicznie co dwa lata w okresie zimowym w polskich miastach prowadzona jest akcja mająca na celu sprawdzenie, ile osób bezdomnych rzeczywiście przebywa na danym terenie. Od kilku lat tego typu działania prowadzone są również w Szczecinku. Nie inaczej będzie również w tym roku. Na koordynatora badania liczby osób bezdomnych przebywających na terenie naszego miasta wyznaczona została Elżbieta Baran, specjalista pracy socjalnej ds. bezdomności w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

- Liczenie osób bezdomnych będzie się odbywało w schronisku dla osób bezdomnych, w noclegowni, ogrzewalni, w szpitalach na wszystkich oddziałach, w szpitalu psychiatrycznym, w Patronce, w ZOL-ach, na oddziale terapii leczenia uzależnień, w hospicjum, w pustostanach, na działkach w altanach i domkach działkowych, w piwnicach, na strychach, w garażach, czyli wszędzie tam, gdzie mogą przebywać bezdomni – mów nam Elżbieta Baran.

- Osoby bezdomne w trakcie akcji będą proszone o wypełnienie ankiety bądź udzielenia odpowiedzi na kilka pytań. Pozwoli to nam ustalić, ile osób bezdomnych przebywa na terenie naszego miasta, a także poznać ich sytuację. Podczas takiego ogólnopolskiego badania przeprowadzonego dwa lata temu wykazano, że takich osób jest 47. Teraz wynik może być wyższy, ponieważ pojawiło się sporo osób „z zewnątrz”. Przyglądając się odwiedzinom w naszym pokoju w ogrzewalni, już po tym widzę, że zapotrzebowanie jest większe. W listopadzie z ogrzewalni skorzystało 10 osób bezdomnych, w grudniu już 16 osób, a w styczniu 23 osoby. Są to też bezdomne osoby przyjezdne spoza miasta.

Tegoroczna akcja zaplanowana została na noc z 13 na 14 lutego. W przedsięwzięcie to każdorazowo angażują się także przedstawiciele służb mundurowych m.in. Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei czy Policja oraz pracownicy wszystkich instytucji zajmujących się m.in. problemem bezdomności.

- Wraz z policją „dzielimy się” miasto na dwie części i każdy z patroli w danym obszarze przeprowadza ankiety z osobami bezdomnymi – mówi nam Grzegorz Grondys, komendant Straży Miejskiej w Szczecinku. – Podczas przeprowadzania ankiet będziemy proponować takim osobom pomoc, tak jak to robimy zawsze. Funkcjonariusze straży miejskiej w okresie zimowym właściwie codziennie odwiedzają osoby bezdomne. I za każdym razem proponujemy im skorzystanie z możliwości wzięcia ciepłej kąpieli, zjedzenia ciepłego posiłku lub przewiezienia do ośrodków dla bezdomnych, noclegowni lub ogrzewalni.

Wyniki uzyskane na terenie naszego miasta podczas tegorocznej akcji następnie zostaną przekazane wojewodzie. Dodajmy, że działania te nie tylko „uaktualnią” statystyki sprzed dwóch lat, ale także pozwolą na stworzenie lokalnych map bezdomności, które następnie przełożą się na konkretne działania pracowników socjalnych.

Tekst: Marzena Góra

Foto:123 rf