Oddali hołd żołnierzom poległym na frontach II wojny światowej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.09.2016 / Komentarze
1 września 1939 roku 77 lat później

Dziś (czwartek 1 września) po południu na terenie kwatery wojskowej na Cmentarzu Komunalnym, mieszkańcy Szczecinka, harcerze, młodzież szkolna, kombatanci, parlamentarzyści, władze samorządowe miasta i powiatu, żołnierze Wojska Polskiego, policjanci, strażacy, strażnicy miejscy i funkcjonariusze Służby Więziennej, oddali hołd bohaterom tragicznych wydarzeń sprzed 77 laty.

Po wysłuchaniu hymnu państwowego głos zabrał Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis.

- Od wielu lat mieszkańcy Szczecinka i powiatu szczecineckiego spotykają się tu w tym miejscu, gdzie spoczywają szczątki tysięcy żołnierzy polskich i rosyjskich, przy symbolicznym pomniku Lotników Alianckich i przy kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej, aby oddać cześć poległym w obronie naszej ojczyzny. Spotykamy się 1 września w rocznicę wybuchu II wojny światowej, ponieważ pamiętamy o początku najkrwawszego konfliktu wojennego w dziejach ludzkości wywołanego przez zbrodnicze siły faszyzmu i militaryzmu poparte przez sowiecki totalitaryzm.

(…) Mówienie o tragicznych okolicznościach tej wojny jest naszym patriotycznym obowiązkiem wobec tych wszystkich, którzy poświęcili swoje życie w przeciwstawianiu się tyranii.

Krzysztof Lis przypomniał też genezę wybuchu II wojny światowej oraz polskiej wojny obronnej we wrześniu 1939 roku.

(…) Jest naszym obywatelskim obowiązkiem być tutaj dziś i pamiętać, naszym polskim narodowym obowiązkiem jest oddać hołd tym wszystkim, którzy stawiali opór agresorowi niemieckiemu i sowieckiemu. Oni potrafili oddać swojej ojczyźnie to, co jest najcenniejsze - życie. Chwała Bohaterom!  

Po odmówieniu modlitwy za poległych w obronie ojczyzny przez księdza Marka Kowalewskiego, delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Uczyniono to również pod obeliskami upamiętniającymi Lotników Alianckich i Żołnierzy Armii Krajowej.

Warto dodać, że kwiaty spoczywały w asyście honorowej członków grupy rekonstrukcyjnej ze Złotowa, ubranych w mundury polskich żołnierzy z września 1939 roku.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk