Odra umiera

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.08.2022 / Komentarze
Marszałek Geblewicz: Dlaczego służby o niej nie informowały?

Kto odpowiada za katastrofę ekologiczną na Odrze?

- Oczekuję na pilną reakcję i rzetelne informowanie mieszkańców województwa o podjętych działaniach w celu ustalenia przyczyn katastrofy, ale przede wszystkim uniknięcia dalszych skażeń - apeluje marszałek Olgierd Geblewicz w piśmie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Apel podobnej treści został skierowany również do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Czytaj też:

https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/samorzadowcy-zadaja-...

Zatrucie rzeki, tony śniętych ryb, martwe ptaki wodne i bobry - trwa ekologiczny alert na Odrze. O niespotykanym wcześniej skażeniu alarmują wędkarze, straż rybacka, samorządowcy z nadodrzańskim gmin. Toksyczna fala zaczęła się na Dolnym Śląsku i przez województwo lubuskie dotarła do Zachodniopomorskiego. Jak bardzo jest groźna? Co spowodowało zatrucie rzeki? Jak ograniczyć zasięg ekologicznej katastrofy i zminimalizować jej skutki? O intensywne działania w tym obszarze i rzetelną informację apeluje do państwowych służb Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

„Mając na uwadze informacje medialne o zatruciu Odry, skutkujące tonami śniętych ryb na terenie województwa dolnośląskiego i lubuskiego, zwracam się z pytaniem, jakie kroki zostały podjęte w celu zapobieżenia następstwom katastrofy ekologicznej na Odrze. Wyrażam głębokie zaniepokojenie zarówno o stan środowiska, jak i zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa” - czytamy w piśmie marszałka Olgierda Geblewicza do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marka Duklanowskiego.

Marszałek województwa zwraca uwagę, że zagrożenie zostało nagłośnione przez media. Państwowe instytucje i służby o nim nie informowały, mimo że śnięte ryby w Odrze pojawiły się już 26 lipca, w okolicach Oławy na Dolnym Śląsku. Z rzeki wyłowiono około 8 ton martwych ryb! 30 lipca oławskie koło Polskiego Związku Wędkarskiego alarmowało, że „zjawisko się nasila”.

„Oczekuję na pilną reakcję z Pana strony i rzetelne informowanie zarówno mieszkańców województwa, jak i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego o podjętych działaniach w celu ustalenia przyczyn katastrofy, ale przede wszystkim uniknięcia dalszych skażeń” - apeluje marszałek Olgierd Geblewicz do dyrektora RZGW w Szczecinie.

Pismo podobnej treści skierowane zostało również do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrona Środowiska dra Marka Chabiora.

Info i foto: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Katastrofa ekologiczna na Odrze.

Zgłoś problem!

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zwracają się z apelem do mieszkańców zamieszkujących dolinę Odry, od Widuchowej do Dziewoklicza o dokumentowanie fotograficzne stwierdzonych przypadków śniętych ryb, padłego ptactwa i innych zwierząt zarówno w wodzie jak i na brzegach rzeki.

- W Bielinku,  Osinowie czy okolicach Siekierek widać martwe ryby w Odrze. To smutny i tragiczny widok. Malownicza Dolina Dolnej Odry, to ostatni tak cenny przyrodniczo obszar w Europie. Występuje tu ponad 170 gatunków ptaków, w tym unikalnych. Tu polują bieliki, zamieszkał puchacz Bubo-Bubo. Podjąłem decyzję o wysłaniu pracowników naszych Parków Krajobrazowych do Doliny Dolnej Odry, aby monitorowali sytuację. Drodzy mieszkańcy, jeśli zauważyliście martwe ryby, ptaki, to prosimy informujcie o tym Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Dokumentacja fotograficzna przyczyni się do skuteczniejszego zwalczania skutków trwającej katastrofy ekologicznej oraz pozwoli ocenić w przyszłości wywołane nią straty. Apelujemy przy tym o szczególną ostrożność i unikanie kontaktu z wodą.

Zwracamy się o przesyłanie wykonanych zdjęć wraz z informacją w jakim miejscu i w jakim terminie zostały one wykonane na adres komunikacja@wzp.pl (oraz do wiadomości sekretariat@zpkwz.pl). Apelujemy o kontakt za pomocą poczty elektronicznej – pracownicy ZPKWZ patrolują teren parku, w związku z czym kontakt telefoniczny może być utrudniony.

Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry to największe w Europie Zachodniej i Środkowej fluwiogeniczne (czyli pochodzenia rzecznego) torfowisko niskie, na którym występują rośliny i zwierzęta niespotykane już w dolinach innych wielkich rzek. Cały obszar parku poprzecinany jest siecią starorzeczy, rowów, kanałów, których długość łącznie przekracza 200 km. Ze środowiskiem wodno-błotnym Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry związane jest bogactwo występujących na tym terenie zwierząt.