Odwiedzali budowy, sprawdzali obiekty i wydawali decyzje

Miasto z Wizją / 27.03.2020 / Komentarze
Pracownicy nadzoru budowlanego podsumowali miniony rok

Szczecinecki Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego rozliczył się ze swojej pracy, jaką wykonał w minionym roku. Z przedstawionego sprawozdania wynika, że specjaliści od prawa budowlanego w 2019 roku mieli pełne ręce pracy. Do ich zadań należało m.in. wydawanie pozwoleń, rozstrzyganie spraw dotyczących kontroli w budynkach, w których trwały prace remontowe, a także nakładanie kar na niesfornych inwestorów. W ciągu dwunastu miesięcy prowadzono 344 postępowania administracyjne.

Najwięcej z nich, bo 228 dotyczyło zakończenia prowadzonych praz budowlanych, które w tym czasie były prowadzone na terenie miasta i powiatu. Dla porównania rok wcześniej takich postępowań prowadzono „zaledwie” 162. Pracownicy PINB prowadzili także 68 postępowań związanych z użytkowaniem danych obiektów, a także 21 razy interweniowali z powodu stwierdzonych samowoli budowlanych - to o 43 mniej, niż w roku 2018. Pozostałe postępowania (27) dotyczyły kwestii utrzymania stanu technicznego budynków.

W ciągu dwunastu miesięcy wydano także 155 decyzji i 109 postanowień. Inspektorzy budowlani dokonali także 241 kontroli na terenie naszego powiatu, sprawdzając m.in. budynki mieszkalne, stacje paliw, fermy trzody chlewnej, obiekty wielkopowierzchniowe oraz obiekty wypoczynkowe.

- Na 155 wydanych decyzji i 109 wydanych postanowień przez PINB w Szczecinku, od 5 decyzji i 1 postanowienia strony złożyły odwołania bądź zażalenia do organu drugiej instancji, jakim jest Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie. Na koniec 2019 r. uchylono 5 decyzji i 1 postanowienie – czytamy w rocznym sprawozdaniu.

- W 2019 roku na działania Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego złożono 4 skargi do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Organ drugiej instancji uznał 2 skargi jako bezzasadne oraz 2 jako zasadne.

W 2019 roku na terenie powiatu rozpoczęto także 481 różnego rodzaju robót budowlanych (w roku 2018 było ich 385, w 2017 r. było ich 455, a w 2016 r. - 405). Jednak nie we wszystkich przypadkach właściciele nieruchomości wywiązali się rzetelnie ze swoich obowiązków. Nie obyło się bez mandatów. Od początku stycznia do końca grudnia 2019 r. nałożono kary na 19 osób na łączną kwotę 3 000 zł.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk