Orzeczenie Sądu Odwoławczego w sprawie egzekucyjnej o immisję

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 27.10.2016 / Komentarze
Agresywna opozycja SIS Terra to, niestety, ewidentne działanie nie tylko na szkodę firmy, ale też społeczeństwa ziemi szczecineckiej

Sprawa dotyczy zaszłości. Sąd Odwoławczy nie rozpatrzył w ogóle zarzutów Kronospan, podnoszonych w zażaleniu. Obecnie Kronospan zamierza skorzystać z przysługującego prawa do złożenia skargi do ETPC. Co ważne, Sąd Odwoławczy wskazał, iż nie kwestionuje tego, że dłużnik podjął działania i przedsięwzięcia, ograniczające emisję pyłów i gazów do powietrza. Niestety, postępowanie ograniczone było jedynie do działań firmy do roku 2013. Późniejsze działania w ogóle nie były rozpatrywane, ani nie były uwzględniane.

Niemniej firma podjęła i nadal prowadzi intensywne działania i przedsięwzięcia, ograniczające emisję pyłów i gazów do powietrza, w szczególności projekt, opisany we "Wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie pożyczki, w ramach programu priorytetowego nr 5.8.1 „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki E-kumulator – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu „Ograniczenie szkodliwych emisji w zakładzie Kronospan Polska Sp. z o.o. w Szczecinku", co, niestety, spotkało się z protestem działaczy SIS Terra, która - nie będąc stroną - złożyła pisemny wniosek "o wstrzymanie decyzji o ewentualne dofinansowanie planowanej inwestycji UTWS firmy Kronospan  ze Szczecinka".

Agresywna opozycja SIS Terra to, niestety, ewidentne działanie nie tylko na szkodę firmy, ale też i społeczeństwa ziemi szczecineckiej. Wniosek stowarzyszenia jest w naszej opinii ewidentną próbą realizacji własnych, niejasnych celów politycznych SIS Terra, tym bardziej, że inicjatywa działań Kronospan na rzecz ochrony środowiska spotkała się z wyraźnym poparciem posłów obecnie rządzącej opcji politycznej; jest także oczekiwana przez mieszkańców.

Fakt wystosowania przez Terrę wniosku o wstrzymanie decyzji udzielenia dofinansowania dla projektu instalacji urządzeń ochrony środowiska, jednoznacznie stoi w sprzeczności z działalnością statutową stowarzyszenia, które, naszym zdaniem, pod przykrywką ekologii obrało sobie zakład Kronospan w Szczecinku za cel swoich bezustannych ataków.

Utrudnianie i odwlekanie inwestycji, w tym proekologicznych, to - oprócz najważniejszego efektu dla środowiska - także niszczenie miejsc pracy i rujnowanie finansów i przychodów z tytułu PIT, CIT i VAT oraz hamowanie napływu kapitału do Szczecinka i spowolnienie rozwoju przemysłu oraz szeroko rozumianych usług, np. przy pracach inwestycyjnych firm budowlanych, wykończeniowych, hotelowych, transportowych, etc. Naszym zdaniem tego typu działanie powinno spotkać się ze zdecydowaną reakcją  społeczeństwa i rodzimego biznesu.

Kronospan nie może zostać obarczony odpowiedzialnością za takie działania, chociaż czujemy się związani terminowymi zobowiązaniami, podjętymi w stosunku do władz oraz mieszkańców miasta w zakresie ograniczenia emisji z instalacji do produkcji płyty wiórowej. Podkreślamy, że nie chcemy być wykorzystywani w walce politycznej.

Dlatego też, pomimo, iż jesteśmy w pełni przekonani, że planowane przedsięwzięcie (polegające na przebudowie istniejącej suszarni wiórów poprzez wdrożenie technologii suszenia UTWS, czyli suszenia wiórów z dopalaniem gazów, pochodzących z suszarni na palniku wytwornicy ciepła) w pełni wpisuje się w program priorytetowy „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki”, to kosztem utraconych korzyści z tytułu umorzenia części dofinansowania, z powodu wstrzymanej decyzji o finansowaniu tak ważnego przedsięwzięcia, jakim jest UTWS, podjęliśmy decyzję o niezwłocznym podpisaniu umów z dostawcami, co zagwarantuje nam terminowe dostawy i zamknięcie projektu jeszcze w 2017 roku.

Kronospan będzie konsekwentnie realizować zarówno wszelkie swoje inwestycje, jak i działania, w poszanowaniu praw człowieka, w zgodzie ze środowiskiem, przy pełnej akceptacji i poparciu właściciela firmy oraz w zgodzie z polityką obecnego rządu.

Dlatego tak ważne było dla nas otrzymanie pozytywnej decyzji zarządu NFOŚiGW i przyznanie dofinansowania w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach wraz z zakładanym umorzeniem.  

 Ubolewamy, że storpedowanie korzystnego finansowania proekologicznej modernizacji przez szczecineckich ekologów będzie miało negatywne konsekwencje w postaci rezygnacji z planowanej budowy centrum szkoleniowo - edukacyjnego nad jeziorem Trzesiecko, które miało wkrótce ściągnąć do Szczecinka przedstawicieli polskiego i międzynarodowego biznesu; mogącego stać się motorem napędowym turystyki i szeroko rozumianych usług. Środki na ten cel zostaną przekierowane na budowę UTWS zgodnie z wytycznymi z Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej, ustanawiającej konkluzje, dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do produkcji płyt wiórowych, zgodnie z dyrektywą PE i Rady, która została notyfikowana przez polski rząd.
Biuro prasowe Kronospan
Ogłoszenie
Foto: Sławomir Włodarczyk