Ostatnia droga czołgu T-34

• Tv
Miasto z Wizją / 21.02.2024 / Komentarze
Podróż z Parafii Wojskowej pod bunkier - siedzibę Muzeum Wału Pomorskiego

Legendarna maszyna bojowa II wojny światowej - czołg T-34/85 jest wielką atrakcją Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza, mającego swą siedzibę w bunkrze przy ul. Kościuszki.

Historia szczecineckiego czołgu jest niezwykła. Po II wojnie światowej, w momencie tworzenia Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Okonku, T-34 trafił na tamtejszy poligon. W 1994 roku, gdy obiekt byłej lecznicy koni jednostek Garnizonu Szczecinek przy ul. Polnej (powstał w 1920 r.) zaadoptowano na Kościół Garnizonowy, czołg z poligonu pod Okonkiem przyjechał do Szczecinka i został ustawiony obok wojskowego kościoła. Przez ponad 10 lat był atrakcją militarnej parafii.

Po jej likwidacji (2014 r.) T-34 został darowany Muzeum Wału Pomorskiego i …zaczął się problem - w jaki sposób przetransportować ponad 30-tonowe bojowe "żelastwo" z ul. Myśliwskiej pod bunkier?

Szef szczecineckiego militarnego muzeum Piotr Letki poruszył "niebo i ziemię" i wyprosił pomoc wojska. Na początku lutego 2015 r. (zima była wówczas mocno śnieżna) za czołg wzięli się żołnierze 1 Regionalnej Bazy Logistycznej w Czarnem. Specjalny pojazd gąsienicowy na podwoziu czołgu T-55 (WZT-3, czyli wóz zabezpieczenia technicznego) ściągnął T-34 z betonowego postumentu na ziemię. Czołg został załadowany na pojazd transportowy i przewieziony pod bunkier. Stoi tam do dziś stanowiąc atrakcję muzeum.

Tego dnia żołnierze 1 RBL przewieźli też pod bunkier stojące koło kościoła armaty przeciwpancerne i przeciwlotnicze.

Tekst, foto, wideo: Sławomir Włodarczyk

Montaż filmu: Marzena Góra