Ostrożnie na grzybobraniu
- Aktualności
W ostatnich dniach grzybiarze zdecydowanie mają powody do zadowolenia. Niektórym wystarczy zaledwie kilkadziesiąt minut spędzonych w lesie, aby wrócić do domu z koszem pełnym tym aromatycznym przysmakiem. Sezon na grzyby rozpoczął się na dobre i to „z przytupem”, bowiem z każdej strony dobiegają informacje o tegorocznym wysypie prawdziwków, maślaków, podgrzybków czy kurek. Jednak wybierając się na grzybobranie warto zachować ostrożność, aby późniejsze kuchenne szaleństwa nie okazały się opłakane w skutkach i nie odbiły się na naszym zdrowiu. O tym, jak należy reagować w przypadku zatrucia grzybami i na jakie objawy zwrócić uwagę przypomina szczecinecki Sanepid.
- Każdego roku wiele osób ulega zatruciu grzybami. Najbardziej znanym bohaterem tych smutnych statystyk jest muchomor sromotnikowy, mylony z młodą kanią. Dlatego pamiętajmy - nigdy za wiele ostrożności. A gdy ktoś z domowników, nawet wiele godzin po zjedzeniu grzybowego dania, poczuje się źle, będzie mieć biegunkę, wymioty, dreszcze, natychmiast należy skontaktować go z lekarzem i opowiedzieć mu o posiłku z grzybów. Jeśli zachowała się resztka potrawy - warto wziąć ją ze sobą do lekarza. Szybka interwencja może uratować życie – przestrzegają pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku.
Jak podpowiadają, zatrucia grzybami można uniknąć jeżeli: zachowasz rozwagę i będziesz zbierał tylko gatunki dobrze ci znane; ze ściółki będziesz wyjmował cale owocniki, zwracając również uwagę na trzon, który zawiera ważne charakterystyczne cechy umożliwiające odróżnienie gatunków trujących od jadalnych; przy zbieraniu grzybów obejrzysz dokładnie cały owocnik i ustalisz przynależność gatunkową grzyba, a w przypadku wątpliwych danych okaz wyrzucisz; nie będziesz zbierał owocników małych, u których nie wykształciły się jeszcze cechy danego gatunku; będziesz pamiętał, że większość grzybów trujących to grzyby blaszkowe, a muchomory mają blaszki białe; nie będziesz zbierał olszówek i innych grzybów szkodliwych dla zdrowia, powodujących zaburzenia żołądkowo- jelitowe; nie będziesz przechowywał potraw z grzybów nawet w lodówce, pamiętając, że psują się one łatwo i szybko i powstają w nich substancje trujące.
Tekst: Marzena Góra
Foto: 123rf