Otwarcie stanicy wędkarskiej i "Szczecinek wędkuje"

Miasto z Wizją / 17.06.2016 / Komentarze
Wielkie święto szczecineckich łowców ryb - pod patronatem "Miasta z Wizją"

To z pewnością będzie wydarzenie dorównujące klasą otwarciu Rodzinnego Parku Rozrywki, które w ubiegły weekend miało miejsce przy osiedlu Kopernika.

Tym razem przeniesiemy się do zachodniej części miasta, by w niedzielę 19 czerwca być świadkami oddania do dyspozycji mieszkańców Szczecinka, i nie tylko, malowniczo usytuowanej i efektownie prezentującej się Stanicy Wędkarskiej.

Wędkarskie królestwo (tak o stanicy mówią sami wędkarze) powstało przy ul. Kilińskiego na terenie dawnego Ośrodka Wypoczynkowego TKKF "Fala". Koszt budowy stanicy to blisko 750 tys. zł. Pieniądze w całości pochodziły z budżetu miasta. Warto przy tym dodać, że to pierwsza tego typu inwestycja na jeziorze Trzesiecko po 1945 roku.

Uroczystość otwarcia stanicy poprzedzą, a jakże, zawody wędkarskie.

- Zawody pod nazwą "Szczecinek wędkuje" rozegramy w dwóch kategoriach: dla dzieci i dorosłych - mówi "Miastu z Wizją" Andrzej Pilzek, szef Koła PZW "Jesiotr" (szczecineccy wędkarze są głównym organizatorem zmagań na jeziorze Trzesiecko).

- Dzieci łowić będą na spławik, z kolei dorośli wędkarze w parach (teamach) z łodzi zapolują na szczupaka, sandacza i okonia.

Jak powiedział nam szef szczecineckich wędkarzy, z łodzi będą łowić teamy, czyli obaj wędkarze będą pracować na wspólny wynik.

- To będzie niezwykle atrakcyjne - zapewnia nasz rozmówca. - Tym bardziej, że przygotowaliśmy niezwykle atrakcyjne nagrody. Np. za zwycięstwo w łowach "Szczecinek wędkuje" pierwsza na podium para wędkarzy otrzyma nagrodę finansową w kwocie 1000 zł - do podziału. Będą też nagrody za kolejne miejsca. Dodatkowo spośród wszystkich pozostałych wędkarzy biorących udział w zawodach zostanie rozlosowany bon wartościowy.

Koło PZW "Jesiotr" w przygotowaniu i organizacji zawodów wspierać będą m.in.: Urząd Miasta Szczecinka, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Samorządowa Agencja Promocji i Kultury oraz Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna. Patronat medialny nad zmaganiami wędkarzy z rybami objął nasz Miejski Portal Informacyjny "Miasto z Wizją".

To nie wszystkie weekendowe atrakcje. Z okazji otwarcia stanicy do Szczecinka zjadą wędkarskie tuzy z całej Polski.

- Gościć będziemy m.in. Norberta Stolarczyka z "Wędkarstwo bez Barier" - mówi "Miastu z Wizją" Mariusz Getka, pełnomocnik burmistrza Szczecinka ds. wędkarstwa. - W niedziele 19 czerwca nad Trzesieckiem staną też: Józef Wróblewski z "Wiadomości Wędkarskich", najstarszego polskiego periodyku traktującego o problemach wędkarstwa, wydawanego przez ZG PZW - dop. red.), Sebastian Kowalczyk z "Wędkarskiej Korby oraz Olin Gutowski z portalu 1000wedek.pl. Dzięki naszym gościom o wędkarskich wydarzeniach w Szczecinku będzie głośno w całej Polsce.

Kilka słów o regulaminie zawodów. Uczestnicy tego wydarzenia staną gościną na stanicy już o godz. 6. Wówczas też odbędzie się wodowanie łodzi, a później załatwienie spraw organizacyjnych, poczęstunek i odprawa sędziowska.

Wędkarze będą się zmagać z rybami od godz. 8 do godz. 13. Zawody rozgrywane będą na "żywej rybie" (w związku z tym nie obowiązują limity ilościowe). Organizatorzy ustalili za to wymiar ochronny ryb, które zostaną sklasyfikowane: szczupak i sandacz - 50 cm oraz okoń - 18 cm.

Imprezą towarzyszącą zawodom dla dorosłych "Szczecinek wędkuje" będą zawody spławikowe dla dzieci i młodzieży do lat 15 pn. "Zawody Wędkarskie z okazji otwarcia Stanicy Wędkarskiej".

- Miejsce dziecięcych zmagań wyznaczyliśmy na nadjeziornej promenadzie w Parku Miejskim przy ul. Mickiewicza w pobliżu ujścia Niezdobnej - mówi "Miastu z Wizją" Andrzej Kąkol, członek Zarządu Koła PZW "Jesiotr".

- Zbiórka uczestników w parku przy Pomoście Centrum w sąsiedztwie I Liceum Ogólnokształcącego o godz. 8.30. Zapisy na zawody można dokonać pod nr telefonu: 504 412 088 do piątku 17 czerwca włącznie. Uczestników zawodów prosimy o zabranie ze sobą legitymacji szkolnych oraz siatek wędkarskich, ewentualnie sadzyków na złowione ryby. Liczba miejsc jest ograniczona. Zakończenie zawodów odbędzie sie na Stanicy Wędkarskiej. Każdy z młodych wędkarzy zostanie nagrodzony.

Wróćmy jeszcze do wędkarskiej inwestycji na jeziorze Trzesiecko. Otóż w sąsiedztwie drewnianej wiaty, w której wędkarze składować będą m.in. związkowe łodzie, zlokalizowany został betonowy slip umożliwiający wodowanie środków pływających. Przy pomostach będzie mogło "parkować" jednocześnie około 50 łodzi. Teren został oświetlony, a prąd doprowadzony również do pomostów. Wszystko po to, by wędkarze po skończonych łowach mogli się napić kawy, herbaty czy załadować akumulatory do silników. Są też miejsca na składowanie wioseł, kapoków kotwic oraz innego innego wyposażenia wędkarskiego.

Koszt robót pierwszej w historii powojennego Szczecinka stanicy wędkarskiej to 736 tys. zł brutto. Jak wspomnieliśmy, pieniądze na inwestycję (w całości) wyłożyło miasto. Roboty poprowadziła szczecinecka firma "Wektra".

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Andrzej Remus