Otwierali bramy tolerancji

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 28.09.2017 / Komentarze
Huczne podsumowanie społecznej kampanii uczącej szacunku, tolerancji i akceptacji

W czwartkowe (27 września) popołudnie w parku miejskim na terenie muszli koncertowej odbyła się impreza integracyjna przebiegająca pod hasłem „Otwieramy bramy tolerancji - zmieniamy myślenie o zdrowiu psychicznym”. Jednocześnie było to także podsumowanie trwającego od blisko roku projektu przebiegającego pod tą samą nazwą, którego celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa – a w szczególności młodzieży – na temat zaburzeń psychicznych. Jak przyznają jego realizatorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy  oraz Stowarzyszenia „Droga” w Turowie, celem projektu jest kształtowanie właściwych postaw - szacunku, tolerancji i akceptacji - wobec osób z zaburzeniami psychicznymi.

- W jego ramach co miesiąc odwiedzaliśmy inną szkołę powiatu szczecineckiego. Do tej pory odwiedziliśmy 13 placówek, a przed nami jeszcze dwie takie wizyty – mówi nam Agnieszka Kołodziejczak, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Turowie. – Podczas tych spotkań realizujemy pewnego rodzaju szkolenia, w trakcie których wyświetlamy młodzieży film  o naszej podopiecznej Dorocie Zakrzewskiej, która opowiada w nim o swoim życiu, o swoich doświadczeniach, problemach i chorobie. Ale też mówi o tym, że pomimo tej choroby może żyć szczęśliwie, może spełniać swoje marzenia. Właśnie podczas takich szkoleń jedno z tych marzeń spełnia, a jest to śpiewanie i występy przed publicznością.

Młodzież podczas takich wizyt ma okazję także wysłuchania krótkiego wykładu na temat najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Jak przyznaje nasza rozmówczyni, uczniowie odwiedzanych szkół pozytywnie reagują na tego typu spotkania, chcą się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, ale też chętnie służą pomocą.

Bohaterkę wspomnianego filmu – Dorotę Zakrzewską – mogliśmy także usłyszeć podczas czwartkowego koncertu. Oprócz niej na scenie wystąpili także podopieczni  SOSW prezentując tańce zespołu Brzechwianie „Trojak”, Maciej Kuźniarski ze Stowarzyszenia Atut, a także uczniowie szczecineckich szkół. Na wszystkich gości czekała także niespodzianka w postaci loterii z atrakcyjnymi nagrodami.

Tekst, foto: Marzena Góra