PAP: Burmistrz Szczecinka wspiera strajkujących

Miasto z Wizją / 01.04.2019 / Komentarze
Mogą liczyć na "równowartość wynagrodzenia"

W woj. zachodniopomorskim, w którym leży Szczecinek, przystąpienie do strajku deklaruje 82 proc. placówek. W miesiącu, w którym była podjęta i prowadzona akcja strajkowa, pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika za czas trwania tejże akcji. Stąd inicjatywa burmistrza Szczecinka Daniela Raka. W ostatnich dniach wyraził on pełne poparcie dla prowadzonych przez nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół działań, których celem jest poprawa warunków pracy.

Portal Samorządowy PAP pisze dziś o proteście nauczycieli. Odnosi się także do deklaracji burmistrza Szczecinka Daniela Raka, który oświadczył, że nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi z placówek, dla których organem prowadzącym jest Miasto Szczecinek, w przypadku rozpoczęcia strajku otrzymają równowartość utraconego wynagrodzenia, w innej, przewidzianej prawem formie.

Pisaliśmy o tym w artykule:

"Prawie 79 proc. ogółu szkół i przedszkoli w Polsce zamierza wziąć udział w strajku - poinformował w czwartek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Zgodnie z zapowiedziami związku bezterminowy strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia. Pracownikowi za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie" - czytamy w Portalu Samorządowym.

"W woj. zachodniopomorskim, w którym leży Szczecinek, przystąpienie do strajku deklaruje 82 proc. placówek. W miesiącu, w którym była podjęta i prowadzona akcja strajkowa, pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika za czas trwania tejże akcji.

Stąd inicjatywa burmistrza Szczecinka Daniela Raka. W ostatnich dniach wyraził on pełne poparcie dla prowadzonych przez nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół działań, których celem jest poprawa warunków pracy. Jednocześnie oświadczył, że nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi z placówek, dla których organem prowadzącym jest Miasto Szczecinek, w przypadku rozpoczęcia strajku otrzymają równowartość utraconego wynagrodzenia, w innej, przewidzianej prawem formie".

W podobny sposób strajkujących wsparł prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. "W związku z obawami, że ze względu na strajk obniżone zostaną pensje protestujących nauczycieli uspokajam: wszystkie środki przewidziane na wynagrodzenia zostaną wypłacone w całości. Bez względu na to ile potrwa protest. Dopytywany przez Was w kwestii wynagrodzeń wyjaśniam, że pula środków na wynagrodzenia pozostająca w gestii dyrektorów szkół nie zostanie zmniejszona - to oznacza w istocie moja decyzja" - napisał m.in. na Facebooku.

Termin zapowiedzianego bezterminowego protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Tekst: Sławomir Włodarczyk (na podstawie materiału Portalu Samorządowego PAP)

Foto: S. Włodarczyk