Pasażerowie dużo częściej wsiadają do autobusów

Miasto z Wizją / 04.10.2019 / Komentarze

Jak wielokrotnie zapowiadał burmistrz Daniel Rak, postanowił on dołożyć wszelkich starań, aby darmowe przejazdy miejskimi autobusami wprowadzić już w tym roku wraz z początkiem września. Tak też się stało. Od 1 września br. mieszkańcy Szczecinka mogą za darmo jeździć autobusami Komunikacji Miejskiej. Ten przywilej mają również zwierzęta podróżujące pod opieką właściciela. Pasażerowie nie muszą także wnosić żadnej opłaty za przewożony bagaż.

Okazuje się, że mieszkańcom to rozwiązanie bardzo przypadło do gustu. Świadczy o tym znaczna ilość mieszkańców, którzy wraz z początkiem września postanowili częściej korzystać z miejskiego transportu zbiorowego. Po miesiącu funkcjonowania darmowej komunikacji przyszedł czas na pierwsze wnioski i podsumowania.

- Od momentu wprowadzenia darmowych przejazdów widzimy, że zdecydowanie więcej ludzi korzysta z naszych usług – mówi nam Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej. – Możemy to zaobserwować przede wszystkim w godzinach porannych i popołudniowych, czyli w godzinach dojazdu do szkół i miejsc pracy oraz powrotu do domu. Ale też mamy więcej pasażerów ok. godz. 18, kiedy część sklepów zostaje zamknięta. Jest więcej ludzi i to widać zarówno w autobusach, jak i na przystankach.

- Mamy też już kilka pierwszych spostrzeżeń. Mamy chociażby dużo większe zabrudzenie w autobusach, niż było do tej pory. To wynika z ilości osób, które podróżują autobusami, a co za tym idzie musimy poświęcać więcej czasu na czyszczenie pojazdów. Część zabrudzeń powstaje z takiego normalnego korzystania. Jest mokro, pasażerowie wchodzą z mokrymi butami, z parasolami, z torbami i to jest zrozumiałe. Ale też są przypadki, że młodzież coraz częściej zaczyna wchodzić do autobusów z hulajnogami i rowerami. Pojawili się też ludzie, którzy normalnie nie jeździli autobusami. Myślę tu o osobach bezdomnych. Na razie nie ma jeszcze takiego dużego problemu, ale on może pojawić się w zimie. Wówczas będziemy musieli jakoś zareagować i go rozwiązać.

Jak powiedział nasz rozmówca, przewoźnik rozpoczął także badanie potoków pasażerskich. Wyniki pozwolą precyzyjniej określić, o ile średnio wzrosła ilość osób korzystających z darmowych przejazdów na poszczególnych trasach. Na statystyki musimy jeszcze trochę poczekać. – Na pewno te statystyki będą wyższe, niż kiedy przejazdy były płatne. To widać gołym okiem, że osób korzystających z przejazdów jest więcej, co bardzo nas cieszy – dodaje nasz rozmówca.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk