Patrole Straży Miejskiej na drogach

Miasto z Wizją / 26.01.2024 / Komentarze
Szczecineccy kierowcy na cenzurowanym

Wydawać by się mogło, że po likwidacji fotoradarów strażnicy miejscy będą mieli zdecydowanie mniej problemów z naszymi kierowcami. Nic bardziej mylnego. Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji rok w rok stanowią największą ilość ogółu wykroczeń ujawnianych na terenie miasta. Tak też było w 2023 roku, gdy nasi kierowcy dopuścili się 1261 wykroczeń (rok temu - 1366) z ogółu blisko 2,8 tysięcy.

Najczęściej popełnianymi w minionym roku wykroczeniami przez kierowców było: parkowanie samochodów w sposób tamujący dojazdy i wyjazdy, niestosowanie się do znaku drogowego - zakaz zatrzymywania się i postoju oraz niestosowanie się do znaku drogowego - zakaz ruchu oraz jazda bez świateł.

- W ubiegłym roku strażnicy w 906 przypadkach zastosowali pouczenia a w 346 przypadkach postępowanie mandatowe na łączną kwotę 38,2 tys. zł. Ponadto skierowaliśmy 7 wniosków o ukaranie, a 2 sprawy przekazaliśmy innym instytucjom - mówi "Miastu z Wizją" komendant Straży Miejskiej Grzegorz Grondys.

W roku 2023 roku Straż Miejska dwukrotnie holowała porzucone pojazdy.

- Nasze działania doprowadziły do usunięcia przez właścicieli 23 wraków - ujawnia komendant. - Założyliśmy też blokady na koła 664 samochodów. W przypadkach uzasadniających holowanie pojazdu strażnicy docierali do ich właścicieli i dyscyplinowali ich. Za pomocą specjalnego startera rozruchowego pomogli w uruchomieniu 354 samochodów.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Straż Miejska Szczecinek