Pięć szkół czeka na nowych dyrektorów

Miasto z Wizją / 03.02.2016 / Komentarze

Zarządzanie placówką oświatową zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Dyrektor szkoły przede wszystkim powinien być opanowany, łatwo nawiązywać kontakt z uczniami i podwładnymi, a także być osobą kompetentną, odpowiedzialną oraz doskonale znająca problemy zarówno swoich podopiecznych, jak i całej placówki. Nauczyciele, którzy charakteryzują się tymi cechami z powodzeniem mogą kandydować na tego typu stanowisko – właśnie nadarzyła się ku temu okazja. Burmistrz Szczecinka ogłosił właśnie konkurs na stanowiska dyrektorów pięciu szczecineckich szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

Dotychczasowi dyrektorzy, nauczyciele oraz osoby spełniające wszystkie wymagane kryteria mogą ubiegać się o stanowiska dyrektorskie w następujących placówkach: w Szkole Podstawowej nr 4 im. Armii Krajowej, w Szkole Podstawowej nr 6, w Szkole Podstawowej nr 7 im. Noblistów Polskich, w Gimnazjum nr 3 im. Adama Giedrysa oraz w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego.

- Konkursy na stanowiska dyrektorów wspomnianych szkół zostały ogłoszone, ponieważ właśnie upłynęła pięcioletnia kadencja osób obecnie sprawujących tę funkcję w placówkach – mówi nam Joanna Powałka, dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty. – Zawsze po upływie pięciu lat przeprowadzamy taki konkurs lub burmistrz może powierzyć danej osobie to stanowisko.

- W tym roku konkurs dotyczy pięciu placówek. Kiedy w kilku szkołach w tym samym roku upływają kadencje dotychczasowych dyrektorów, wtedy takie konkursy przeprowadzamy w tym samym czasie. Jest to formalna, standardowa procedura zgodna z rozporządzeniem o konkursach na stanowisko dyrektora. Mogą do nich przystąpić wszyscy nauczyciele co najmniej mianowani i dyplomowani, po odpowiednim stażu i posiadający ocenę wyróżniającą, jak również osoby, które nie są nauczycielami, ale spełniają określone w rozporządzeniu warunki. O to stanowisko może ubiegać się również osoba, która do tej pory pełniła funkcję dyrektora placówki.

Dotychczas wspomnianymi szkołami miejskimi zarządzali: SP nr 4 – Renata Romaniuk, SP nr 6 – Danuta Wachowicz-Kram, SP nr 7 – Maciej Kaźmierski, Gimnazjum nr 3 - Elżbieta Świderska oraz ZS im. Jana III Sobieskiego – Rafał Stasik. Niewykluczone, że osoby te również w kolejnych latach będą zasiadać w fotelu dyrektora i w dalszym ciągu zarządzać placówkami.

- Każdy dyrektor, przystępując do konkursu, musi mieć wystawioną ocenę z okresu co najmniej ostatnich pięciu lat. Wszystkie osoby, sprawujące dotychczas funkcję dyrektorów w tych pięciu placówkach, wystąpiły o takie oceny. Tym samym będą mieli podstawy do tego, aby ubiegać się o stanowiska dyrektorskie – dodaje nasza rozmówczyni.

Wszyscy kandydaci mogą składać swoje oferty do 29 lutego do godz. 12.00. O wyborze nowych dyrektorów poszczególnych placówek lub o zachowaniu swoich stanowisk przez obecnych przełożonych, zadecyduje komisja konkursowa. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie marca.

Tekst: Marzena Góra