Pieniądze na wymianę starego pieca

Miasto z Wizją / 17.02.2021 / Komentarze
Wnioski o udzielenie finansowego grantu można składać od 1 marca

Miasto kolejny raz otrzymało środki z kasy Urzędu Marszałkowskiego na walkę ze smogiem. Pokaźne pieniądze, które można otrzymać, docelowo trafią do mieszkańców i pozwolą na wymiany kotłów oraz termomodernizacje budynków. O wspomniane środki będzie mógł aplikować każdy mieszkaniec Szczecinka mający na swojej posesji, m.in. piec opalany węglem. Dopłaty pochodzić będą z dofinansowania projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa II - Gospodarka niskoemisyjna,  Działanie 2.14 - Poprawa jakości powietrza - Zachodniopomorski Program Antysmogowy: „Przedsięwzięcia inwestycyjne z zakresu likwidacji „niskiej emisji”, obejmujące wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych na mniej emisyjne w mieście Szczecinek”.

Każdy z mieszkańców, który posiada własną nieruchomość i nie korzystał z wcześniejszych dotacji w ramach Programu Czyste Powietrze, może starać się o otrzymanie grantu na termomodernizację swojego domu. Zgłoszenia o udzielenie grantu można składać już od 1 marca. Właśnie rusza drugi nabór wniosków w programie.

W ramach wspomnianego dofinansowania każdy z mieszkańców, kwalifikujących się do  udziału w programie, może otrzymać wsparcie w wysokości 7 500 zł za przeprowadzoną trwałą likwidację działającego, starego źródła ciepła opartego o spalanie węgla takich jak piec czy kocioł węglowy. Modernizację należy wykonać zgodnie z kolejnością: podłączenie do istniejącej sieci ciepłowniczej, a jeśli to niemożliwe, to zainstalowaniu ogrzewania gazowego. Jeśli i taka opcja nie jest możliwa do zrealizowania wtedy brane będzie pod uwagę zainstalowanie innych rodzajów źródeł ciepła. Ponadto przeprowadzenie wymiany źródła ciepła będzie możliwe wyłącznie kiedy budynek będzie spełniał minimalne wymogi w zakresie efektywności energetycznej tj. EPH+W nie więcej niż 150 kWh/m2 na rok, a informacja ta zostanie uzyskana z wykonanego świadectwa charakterystyki energetycznej.

Aby otrzymać dofinansowanie należy krok po kroku:
Przed złożeniem zgłoszenia należy bezwzględnie zapoznać się z regulaminem konkursu i załączonymi do niego dokumentami, z których wynika m.in., że:
• Nie można rozpocząć realizacji zadania, przed podpisaniem umowy o przyznaniu grantu!
• Niezbędne jest złożenie kompletnego zgłoszenia o udzielenie grantu. Obowiązkowym warunkiem jest przedstawienie, wraz ze zgłoszeniem, świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego objętego zgłoszeniem, zawierającego wartości poziomu efektywności energetycznej. W przypadku gdy zgłaszający nie posiada świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego objętego zgłoszeniem, Miasto Szczecinek zleci na swój koszt jego wykonanie.
• Przeprowadzona zostanie weryfikacja formalna zgłoszenia o udzielenie grantu przez pracowników UM, a w przypadku braków formalnych - wezwanie do ich uzupełnienia.
• Po uzupełnieniu zgłoszenia informacjami wynikającymi ze świadectwa charakterystyki energetycznej i zakwalifikowaniu się do dofinansowania, Urząd Miasta zawiadomi grantobiorców o terminie podpisania umowy o powierzenie grantu.
• Przyjęcie zgłoszenia wymagającego poprawy lub uzupełnienia lub konieczności sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku nie wstrzymuje oceny pozostałych zgłoszeń (tzn. pierwszeństwo mają kompletne zgłoszenia).
• Dopiero po podpisaniu umowy o powierzenie grantu można rozpocząć realizację zgłoszonego zadania.

Przyjmowanie wniosków ruszy od 1 marca. Warto jednak pamiętać, że dofinansowanie zostanie wypłacone już po zakończeniu i rozliczeniu prac związanych z termomodernizacją i wymianą źródła ciepła. Wnioski o przyznanie grantu należy złożyć w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta (parter budynku A) w terminie do 30 czerwca 2021 r. Decyduje kolejność kompletnych, poprawnie wypełnionych zgłoszeń. Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Miasta w Szczecinku pod numerem telefonu: 94 37 141 52. Pełny regulamin dotyczący przyznania dofinansowania oraz wniosek do pobrania można znaleźć TUTAJ.