Pieniądze na zamek, budowa cerkwi i oczekiwanie na Trzesiecko

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 28.10.2024 / Komentarze
Październik 2010 rok - kartka z kalendarza

Po hucznych obchodach jubileuszu 700-lecia Szczecinka i wspaniałej podróży w przeszłość grodu nad Trzesieckiem - jesienią 2010 roku mieszkańcy powrócili do rzeczywistości.

W mieście życie toczyło się swoim codziennym rytmem. Trwały inwestycje prowadzone nie tylko przez ratusz. M.in. na osiedlu Zachód w oczach rosła cerkiew. Budowa realizowana była ze składek parafian.

W październiku ówczesnego roku trwały przepychanki, kto też zostanie gospodarzem jeziora Trzesiecko i jezior szczecineckich. Konkurs wygrał Polski Związek Wędkarski a jeziorami nadal rządził poznański Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Powód? Wyniki konkursu oprotestowała szczecinecka Spółka Rybacka. Sprawa trafiła do krajowego ZGW i tam utknęła na dobre. Wędkarzom nie pozostało nic innego tylko czekać. Uchylmy rąbka tajemnicy - doczekali się 7 miesięcy później i są gospodarzami jezior szczecineckich do 2031 roku.

Miasto dostało wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w kwocie ponad 5 mln zł na rewitalizację Zamku Książąt Pomorskich. Prace remontowe na naszym najszacowniejszym zabytku miały się rozpocząć w 2011 roku.

Jak wspomnieliśmy w październiku 2010 roku w mieście prowadzono szereg inwestycji. Inwestował nie tylko ratusz, ale też podmioty prywatne i inne instytucje. M.in. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad "podarowała" Szczecinkowi nową nawierzchnię ulicy Słupskiej w ciągu drogi krajowej nr 20.

Tamtego października w ratuszu miało miejsce podpisanie porozumienia pomiędzy burmistrzem Jerzym Hardie-Douglasem a firmą Kronospan. Nasz największy zakład przemysłowy zobowiązał się m.in. do prowadzenia inwestycji mających na celu ograniczenie uciążliwości produkcyjnych.

Szybkimi krokami zbliżały się wybory samorządowe. Mieszkańcy Szczecinka do urn poszli w listopadzie 2010 roku. Za to w październiku komitety wyborcze ujawniły składy, w których miały powalczyć o mandaty do Rady Miasta. Skompletowano też zespół walczący o fotel burmistrza Szczecinka.

O jeden mandat do rady Miasta walczyło 9 kandydatów. KW FORUM 2010 posłał w bój m.in. Janusza Rautszko, Longina Graczkowskiego, Olgę Gasiul i Wiesława Drewnowskiego. Na liście znaleźli się też m.in. Zbigniew Sołtys i Tadeusz Błaszczak.

Swoją reprezentację wystawiło Stowarzyszenie "Terra". Na listach znaleźli się m.in.: Michał Tabiszewski, Krzysztof Sobczyk, Jacek Pawłowicz, Joanna Pawłowicz, Roman Wójcik, Cezary Jankowski i Kazimierz Weksej.

Lewica też miała zespół. W listopadowych wyborach z SLD startowali m.in.: Andrzej Bratkowski, Roman Miazga, Wojciech Knapik, Roman Toboła. Bogdan Bereszyński, Krystyna Rzepkowska i Małgorzata Markowska.

Prawo i Sprawiedliwość wysłała do walki o mandaty m.in.: Romana Matuszaka, Andrzeja Modrzejewskiego, Małgorzatę Golińską, Helenę Bielewicz, Ryszarda Kabata, Mariana Radołę i Andrzeja Sochaja.

Na listach rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej pojawili się m.in.: Jerzy Hardie-Douglas, Daniel Rak, Grażyna Kuszmar, Małgorzata Bała, Jerzy Kania, Mariusz Getka, Jarmila Góra, Paweł Szycko, Danuta Kadela, Bogumił Kłyk i Sławomir Miara.

W wyborach o fotel burmistrza Szczecinka rywalizować mieli: Andrzej Bratkowski (SLD), Jerzy Hardie-Douglas (PO), Andrzej Modrzejewski (PiS) i Joanna Pawłowicz (TERRA). Wybory odbyły się 21 listopada.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk