Piją i ćpają. Kto? Nasze dzieci!

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.02.2016 / Komentarze
Szokujące dane z uczniowskich ankiet

Blisko 2 tys. gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych (roczniki 1997-2000), również ze Szczecinka, w anonimowych ankietach wypowiedziało się na temat picia alkoholu, zażywania narkotyków, używania dopalaczy czy palenia papierosów.

Co prawda nie znamy ilości naszych gimnazjalistów biorących udział w badaniu, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa należy stwierdzić, że "rezultaty" szczecineckich ankiet nie odbiegają od wojewódzkich.

Wyniki? Zatrważające, ale bardziej optymistyczne, niż ostatnio (w 2011 roku), ale rodzice i wychowawcy mają prawo czuć się mocno zaniepokojeni oraz intensywnie myśleć, w jaki sposób odciągnąć dzieci i młodzież od tych niebezpiecznych "zabaw".

Niepokojące dane przyniósł raport ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) sporządzony dla województwa zachodniopomorskiego. Omówiono go na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim. Warto dodać, że badanie koncentruje się na takich obszarach jak rozpowszechnienie picia alkoholu i używania innych substancji psychoaktywnych w tym dopalaczy oraz oceny dostępności narkotyków i napojów alkoholowych. W anonimowych ankietach pojawiły się także pytania o korzystanie z Internetu, gier komputerowych i hazardowych.

Na pytania ankieterów odpowiadali uczniowie trzecich klas gimnazjów (młodzież urodzona w 1999 i 2000) oraz drugich klas ponadgimnazjalnych - rocz. 1997 i 1998).

Specjaliści ESPAD podkreślili w raporcie, porównując rezultaty badań 2015 do roku 2011, że w obszarze tych niekorzystnych zjawisk zauważalne są pozytywne tendencje. Widoczny jest m.in. spadek mody na używanie substancji psychoaktywnych.

Z kolei porównanie wyników odnoszących się do rozpowszechnienia picia napojów alkoholowych przez gimnazjalistów w latach 2003, 2011 oraz 2015 wskazuje na spadek odsetka badanych pijących kiedykolwiek w życiu. Również w przypadku uczniów starszych obserwuje się nieznaczny spadek picia alkoholu w porównaniu do lat wcześniejszych. Młodzież rzadziej sięga po piwo (spadek o blisko 13 proc) w grupie gimnazjalistów (i o nieco ponad 4 proc. w grupie starszej), wino i wódkę. Również wskaźnik upijania na przestrzeni ostatnich czterech lat obniżył się.

Z badań wynika również, że nasza młodzież najchętniej sięga po piwo, rzadziej po inne napoje wyskokowe. Mimo spadku zjawiska, nadal poważnym problemem wśród dzieci i młodzieży jest upijanie się. Jak podkreślają specjaliści ESPAD, warto też zwrócić uwagę na zmniejszanie się różnic między chłopcami i dziewczętami w rozpowszechnieniu zjawiska spożywania alkoholu.

- Na popularności zyskały przetwory konopi indyjskiej i substancje wziewne. W grupie gimnazjalistów było to odpowiednio o 3,6 proc. i 0,4 proc. częściej - donosi raport. - Starsi uczniowie po marihuanę lub haszysz sięgali o 3,7 proc. częściej. Spadło natomiast zażywanie amfetaminy i ecstasy.

Jak donosi raport, rozpowszechnienie dopalaczy wśród zachodniopomorskiej, także szczecineckiej młodzieży, jest wyższe niż w próbie krajowej. - Największe różnice odnotowuje się w przypadku używania tych substancji raz w życiu - czytamy w raporcie. - Porównując jednak wyniki dotyczące dopalaczy z roku 2011, można stwierdzić, że w grupie gimnazjalistów spadło zażywanie tych środków. Młodzież w ankietach oceniła, że poszczególne substancje są trudniej dostępne niż w roku 2011.

Według autorów badania dotychczasowe działania w zakresie profilaktyki przynoszą pozytywne rezultaty i powinny być kontynuowane. Rekomendowane jest także intensyfikowanie działań kontrolnych z zakresie sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.

Badanie ESPAD prowadzone jest od roku 1995. W 2015 roku, w województwie zachodniopomorskim przebadano 830 uczniów III klas gimnazjów oraz 924 II klas szkół ponadgimnazjalnych. Grupę tę wytypowano do badania w drodze losowej, a ankieterzy zapewniali respondentom maksymalne poczucie bezpieczeństwa oraz pełną anonimowość.

Badanie zostało zainicjowane przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych a zrealizował je Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

O tym, że nasi gimnazjaliści, również uczniowie szkół podstawowych, to nie "aniołki" mówił nam komendant Straży Miejskiej Grzegorz Grondys, podsumowując interwencje podejmowane przez strażników w ubiegłym roku. Otóż w 2015 roku patrole SM zatrzymały 58 nieletnich! (rok wcześniej - 15) znajdujących się pod wpływem alkoholu, odurzonych narkotykami i podczas narkotyzowania się.

- Ponadto kilku nieletnich zostało ujętych w związku z dokonanymi przez nich kradzieżami, niszczeniem mienia czy innymi czynami świadczącymi o ich demoralizacji - mówi "Miastu z Wizją" G. Grondys. - Np. 13-latek został pojmany podczas kradzieży części samochodowych. Z kolei 15-letnia dziewczyna dopuściła się czynnej napaści, naruszenia nietykalności cielesnej oraz znieważenia strażnika. Zatrzymaliśmy też 2 nieletnich uciekinierów z zakładów wychowawczych i 2 na usiłowaniu włamania do kiosku.

Tekst: Sławomir Włodarczyk (na podstawie raportu ESPAD 2015 i raportu rocznego Straży Miejskiej)
Foto: Sławomir Włodarczyk/ESPAD