PKP PLK oznakowała przejazdy

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.06.2018 / Komentarze
Informacje na żółtych naklejkach. Również w Szczecinku

PKP Polskie Linie Kolejowe oznakowały specjalnymi naklejkami blisko 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych, również w Szczecinku.

Na każdym są minimum dwie żółte naklejki z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przejazdu i telefonami alarmowymi. Specjalne łącze, między operatorami numeru 112 a służbami PKP PLK odpowiedzialnymi za ruch pociągów, ma zapewnić szybkie reakcje na zagrożenia - wstrzymanie ruchu pociągów.

Kolejarze zapewniają, że dodatkowe informacje ułatwiają i przyśpieszają działania dla bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów.

Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu otrzymało też skrzyżowanie drogowo-kolejowe przy ul. Wodociągowej w Szczecinku.

Na żółtej naklejce umieszczonej na przejeździe są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. Indywidualny numer identyfikacyjny przypisany jest do konkretnego przejazdu (to nr linii kolejowej i jej kilometr). Dzięki niemu podczas interwencji operator numeru 112 szybko zlokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. W kilka minut wstrzymany będzie ruch pociągów i zminimalizowana możliwość zdarzenia.
Z kolei numer alarmowy 112 służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe. Numery podane „w razie awarii” to numery do informowania dyspozytora kolei na terenie konkretnego zakładu linii kolejowych o usterce urządzeń, uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym, jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.

Wielkość naklejki - 5 cm x 20 cm.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Źródło: PKP PLK