Planowa wymiana drzew nad Niezdobną

Miasto z Wizją / 12.02.2016 / Komentarze
Mieszkańcy się pieklą, urzędnicy tonują nastroje

Do naszej redakcji zadzwoniła mieszkanka Szczecinka. Zaalarmowała nas o "rzezi" wierzb prowadzonej nad rzeczką Niezdobną przy Ogrodzie Różanym. Sprawdziliśmy, dwa drzewa zostały tam właśnie wycięte. Pracownicy PGK porządkują teren.

W tej sprawie rozmawialiśmy z wiceprezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Tadeuszem Chruścielem i szefową Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bogumiłą Rybińską.

- Nad Niezdobną prowadzimy planową operację usunięcia starych, schorowanych wierzb - ujawnia nasza rozmówczyni. - Zdaję sobie sprawę, że stare wierzby pięknie komponują się z otoczeniem zabytkowego parku, bardzo ładnie tam wyglądają, ale, niestety, są już tak stare i chore, że zagrażają bezpieczeństwu spacerowiczów. Stąd decyzja o "wymianie" wierzbowej alei.

Z kolei Tadeusz Chruściel powiedział nam, że, ze stare wierzby są usuwane sukcesywnie, zgodnie z wcześniej założonym planem.

- Nic nie odbywa się tam na przysłowiowe "hurrra" - podkreśla wiceprezes PGK. - Wierzby dożyły swoich dni, mają około 70-80 lat, są coraz bardziej schorowane, mimo, że na zewnątrz wyglądają zdrowo. Niestety, tak nie jest. Do tego drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi.

Jak podkreślił nasz rozmówca, wszystko jest dobrze, dopóki nie dojdzie do tragicznego wypadku. - Wówczas wchodzi prokurator i szuka winnego zdarzenia. Po co kusić los? - mówi T. Chruściel.

Wiceprezes PGK ujawnił nam również, że przy alei w sąsiedztwie rzeczki Niezdobnej i Ogrodu Różanego, przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia.

- Nie wiadomo jeszcze czy wierzbą czy też specjalną niskopienną odmianą brzozy o zwisających gałęziach - mówi T. Chruściel. - Mieszkańcy Szczecinka są za brzozą, ale o tym, jakie gatunki drzew posadzimy w tym miejscu zdecydujemy niebawem.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk (galeria)

W galerii: Parkowa aleja po wycince wierz, latem i po przejściu huraganu "Ksawery" w grudniu 2013 roku.