Poczta otworzy listy, a urzędnicy sprawdzą naszą lokalizację

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.04.2020 / Komentarze
To kolejne pomysły rządu w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ustawa trafiła do Sejmu

Dziś (wtorek, 7 kwietnia) do Sejmu wpłynął projekt dotyczący uruchomienia przez rząd kolejnej, drugiej tarczy antykryzysowej. Jakie rozwiązania zaplanowała partia rządząca dla przedsiębiorców? Co znalazło się w ustawie „O szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2”?

Jak czytamy w złożonym projekcie znaczna część kilkuset stronicowego dokumentu dotyczy wprowadzania poprawek do już istniejących ustaw – również tej dotyczącej tzw. pierwszej tarczy antykryzysowej. Zmiany te dotyczą głównie zmian formalnych i poprawek edytorskich, stanowiących uzupełnienie ubiegłotygodniowej nowelizacji. W ustawie pojawiło się też kilka nowości. Jednak jak się okazuje, nie zostały one skonsultowane z organizacjami przedsiębiorców i pracodawców. Pominięto także kilka problemów, o których rozwiązanie apelowali przedsiębiorcy obawiający się utraty płynności finansowej lub nie chcieli być zmuszani do redukcji etatów.

Część nowych przepisów ma przede wszystkim zabezpieczać urzędników przed ewentualnym ryzykiem utraty etatów. Z kolei dla przedsiębiorców przewidziano możliwość ubiegania się o częściowe zwolnienie ze składek z ZUS również w przypadku firm, które zatrudniają do 50 osób. Jak czytamy w nowelizacji: Na wniosek płatnika (…) zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc. Rozszerzono także tzw. świadczenie postojowe do osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z jednorazowego na obowiązujące przez trzy miesiące.

Sporą pomoc za to otrzymają pracownicy sektora rolniczego. Rolnicy oraz ich pracujący domownicy, w przypadku gdy zostaną objęci kwarantanną, nadzorem lub będą hospitalizowani, otrzymają zasiłek w wysokości 1300 zł.

Jednak najważniejsza – i budząca najwięcej kontrowersji zmiana – dotyczyć ma nadania uprawnień pracownikom Poczty Polskiej do otwierania naszych listów i przesyłek. Również tych poleconych z potwierdzeniem odbioru. Oznacza to, że pracownic poczty będzie mógł otworzyć każdy nasz list, a następnie zeskanuje go i prześle na naszego maila. W przypadku pism wymagających potwierdzenia odbioru – po 14 dniach od wysłania do adresata maila list uznaje się za doręczony. Dobra wiadomość jest taka, że na tego typu formę „doręczania” korespondencji będziemy musieli najpierw wyrazić zgodę.

Nowe przepisy dosięgną również osób przebywających na kwarantannie. Ustawa nakazuje dostawcom naszych usług telekomunikacyjnych udostępniania urzędnikom danych o lokalizacji użytkowników telefonów, u których stwierdzono zarażenie wirusem oraz osób przebywających na kwarantannie. W tym przypadku nikt nie będzie się pytał nas o zgodę dotyczącą udostępniania urzędnikom naszej lokalizacji i tym samym umożliwiającą im tzw. geolokalizacyjnej inwigilacji obywateli.

Pełna treść wspomnianej ustawy dostępna jest TUTAJ.

Tekst: Marzena Góra

Foto: hover