Podróż historyczna "Szczecineckiego Wagabundy"
- Aktualności
Uroczystość i finał konkursu „Szczecinecki Wagabunda” nieprzypadkowo zorganizowano 29 września, w Dniu Gryfa. Ta data upamiętnia pierwsze udokumentowane użycie symbolu gryfa jako znaku dynastii Gryfitów i Księstwa Pomorskiego. Nawiązuje do rocznicy najstarszego zachowanego przedstawienia gryfa pomorskiego na pieczęci księcia Bogusława II na dokumencie z 29 września 1214 roku.
Podczas wizyty na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie młodzi laureaci konkursu turystycznego otrzymali nagrody i bardzo dużą porcję wiedzy o Szlaku Gryfitów. Jego szczecińską część poznawali z wykorzystaniem Turystyczno-Rekreacyjnej Imprezy na Orientację (TRInO) prowadzącej przez Zamek, wystawę Złoty Wiek Pomorza w Muzeum Tradycji Regionalnych (Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie) oraz szczecińską katedrę, w której znajduje się Kaplica Gryfitów. W ten sposób uzyskali odznaki „Zdobywcy Szlaku Gryfitów”.
Tego samego dnia młodzież ze Szczecinka miała też okazję zwiedzić Kamień Pomorski i Trzebiatów. To uczniowie klas 6-8 szczecineckich szkół, zafascynowani historią i przyrodą Pomorza Zachodniego, uczestnicy wycieczek i rajdów krajoznawczych. Wielu z nich zdało w tym roku egzamin przed komisją PTTK i uzyskało miano Szczecineckiego Młodzieżowego Przewodnika PTTK.
Partnerami projektu „Szczecinecki Wagabunda” są: Województwo Zachodniopomorskie, Wydział Współpracy Terytorialnej i Turystyki – Biuro ds. Turystyki - realizator i koordynator międzynarodowego Szlaku Gryfitów; Urząd Miasta Szczecinek; Centralna Biblioteka PTTK w Warszawie; Samorządowa Agencja Promocji i Kultury w Szczecinku.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Anna Bańkowska – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Daniel Rak – Burmistrz Miasta Szczecinek, Maria Janowicz – Kierownik Centralnej Biblioteki PTTK w Warszawie.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Informacja o podróży
Łącznie w imprezie udział wzięło 37 uczestników, z czego 22 to uczniowie i 4 opiekunowie, a resztę stanowili członkowie WK PTTK "Wiarusy" - 11 osób (zarząd i aktyw koła).
Młodzież oraz członkowie PTTK kierują serdeczne słowa podziękowania do Pana Burmistrza Daniela Raka i Pani Anny Bańkowskiej - członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Bez tych osób wyjazd byłby niemożliwy. Akcje wyjazdową wspierały też inne osoby, m.in. kierownik Sklepu NETTO i Mirosława Rabiej, która ufundowała paczki na podróż dla jej uczestników.
Uczestnicy wzięli udział w Szczecinie w grze terenowej pn. "Szlakiem Gryfitów w Szczecinie", zwiedzili Zamek, uczestniczyli w spotkaniu z Panią Anną Bańkowską oraz uroczystości nadania mi po 45 latach działania w PTTK ( w tym 36 latach pracy z młodzieżą) Złotej Honorowej Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego. Zwiedzili też Kamień Pomorski, a w nim Katedrę w której spoczywają byli Książęta Pomorscy w tym założyciel naszego miasta Książę Warcisław IV, przeszli w Trzebiatowie "Szlakiem Słonia", zapoznali się z legendą o Baszcie Kaszana oraz odwiedzili Pałac. We wszystkich odwiedzanych obiektach otrzymywali materiały promocyjne, które pozwolą na dłuższe zapamiętanie tej podróży oraz poświadczenie pieczęcią w Paszportach, że ten zabytek odwiedzili. Z 37 osób 35 uzyskało Popularną odznakę TRInO.
Całość podróży była podzielona na dwie części. I - turystyczna była realizowana w drodze do Szczecina podczas której prezentowano miasta i gminy będące na trasie przejazdu( od Szczecinka do Szczecina (Borne Sulinowo, Czaplinek, Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Węgorzyno i Chociwel). W celu zabezpieczenia uczestników w informację władze tych miast przekazały dla uczestników podróży materiały promocyjne, informatory i mapy, które w komplecie otrzymały wszystkie osoby biorące udział w podróży.
Na zakończenie podróży przeprowadzono konkurs "Co zobaczyłeś i zapamiętałeś podczas dzisiejszej podróży", którego zwycięzcy otrzymali upominki ufundowane przez władze wcześniej wymienionych miast. Przed opuszczeniem autobusu wszyscy uczestnicy otrzymali imienne dyplomy od Prezesa ZG PTTK potwierdzające wzięcie udziału w IX Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej pn."Kolej na PTTK".
Wojciech Knapik
Zdjęcia: "Szczecinecki Wagabunda i Biuro Prasowe UM