Pół wieku temu w "Kolejarzu"
- Aktualności
To było nieco ponad pół wieku temu. W marcu 1972 roku w Szczecinku prężnie działało wiele ośrodków kultury, szczególnie tych przyzakładowych. Nie inaczej było na wielkim wówczas węźle PKP, gdzie pracę kulturalno - oświatową dla dorosłych, młodzieży i dzieci prowadził Klub Robotniczy.
Występy, prelekcje, koncerty, odczyty czy projekcie filmowe odbywały się w Domu Kolejarza. Obiekt, choć już w rękach prywatnych istnieje do dziś. Spójrzmy zatem, co działo się tam w marcu 1972 roku?
Miesiąc rozpoczął się od odczytu Witolda Gładkowskiego pn. "Pierwsze dni wolności". Odczyt sfinalizowała projekcja filmu "Stawka większa niż życie". Tego dnia odbyła się też próba zespołu teatralnego.
Marzec 1972 roku obfitował w wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i oświatowe. Były m.in. prelekcje, próby estrady dziecięcej i zespołu muzycznego "Sympozjum 67", a także impreza pn. "Wiosenne konfrontacje", podczas której wystąpiły zespoły: "Osty", "Wiadukty", "FAX" i wspominane już wcześniej "Sympozjum 67".
Na nudę w Klubie Robotniczym PKP nie mogły narzekać najmłodsze latorośle szczecineckiej braci kolejarskiej. Dla dzieciaków były próby i występy estrady dziecięcej a także projekcje bajek i poranki filmowe.
Animatorzy kultury przy węźle PKP pamiętali też o paniach. To dla nich w Międzynarodowym Dniu Kobiet 8 Marca zorganizowano imprezę pn. "Dla Ewy".
To nie wszystko, co działo się tamtego marca w Klubie Robotniczym PKP. Więcej bardzo ciekawych imprez na załączonych zdjęciach planu działalności sprzed 51 laty.
Tekst i foto główne: Sławomir Włodarczyk
Fotki archiwalne (plan) - Archiwum Państwowe w Koszalinie