Polski Szczecinek obchodzi 74 urodziny
- Aktualności
Choć Szczecinek liczy sobie już 710 lat, mało, kto pamięta, że polski Szczecinek - zaledwie 70 z "hakiem". Dziś właśnie mijają 74 lata od wydania rządowego dekretu - Zarządzenia ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z 7 maja 1946 roku (weszło w życie 19 maja 1946 r.) o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości.
W owym zarządzeniu ustala się, że ówczesny Neustettin od "teraz" nazywa się po polsku - Szczecinek. Ciekawostką jest też fakt, że zarządzenie podpisali ministrowie: Administracji Publicznej dr Władysław Kiernik oraz Ziem Odzyskanych Władysław Gomułka.
Warto również podkreślić, że Neustettin na Szczecinek zmieniła Komisja Ustalania Nazw Miejscowych, która pracowała wówczas w Krakowie.
W zarządzaniu znajdujemy zastrzeżenie, że: "W stosunkach publicznych wolno używać nazw wyżej podanych miejscowości tylko w brzmieniu ustalonym niniejszym zarządzeniem". Kolejną ciekawostką jest fakt, że zarządzenie jest aktem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej obowiązującym do dziś.
W zarządzeniu z 7 maja 1946 r. polskie nazwy otrzymało też kilkandziesiąt innych miejscowości leżących na Pomorzu Zachodnim, min.: Połczyn Zdrój (Bad Polzin), Białogard (Belgard), Bobolice (Bublitz), Wałcz (Deutsch Krone), Drawsko (Dramburg), Złocieniec (Falkenburg) czy Koszalin (Koslin).
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk