Pomogli ludzie dobrego serca

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 05.04.2021 / Komentarze
Kronospan i seniorki z wielkanocnym wsparciem

O wielkim sercu Pań z Uniwersytetu Trzeciego Wieku biorących udział w warsztatach recyklingowych mieliśmy przyjemność już pisać. Tym razem zainicjowały pomoc dla Pana Marka Sztabnickiego – mieszkańca Białego Boru, którego historia poruszyła pracowników Kronospan.

Pan Marek w latach 80. i 90. odnosił sukcesy w kajakarstwie. Jego największym osiągnięciem było zdobycie wicemistrzostwa Polski oraz zakwalifikowanie się do tzw. szerokiej kadry na Igrzyska Olimpijskie w Seulu. Natomiast w życiu osobistym udało mu się stworzyć ciepły dom dla żony i dwójki dzieci. Prowadził bardzo aktywny tryb życia, na który składała się również ciężka praca.

Wszystko zmieniło się, kiedy w 2017 roku zdiagnozowano u niego chłoniaka komórek płaszcza C83. Chemioterapia, przeszczep szpiku i leczenie podtrzymujące wyczerpały jego siły. Konieczność walki z chorobą zmieniła całe życie Państwa Sztabnickich. Pogarszający się stan zdrowia mamy oraz potrzeby finansowe związane z powrotem do zdrowia Pana Marka zmusiły rodzinę do sprzedania mieszkania i przeprowadzenia się do starego domu po babci, którego stan wymagał kapitalnego remontu.

Na rzecz Pana Marka organizowano w Białym Borze zbiórki, by pomóc w tej trudnej sytuacji. Obecnie Pastwo Sztabniccy utrzymują się z renty i zasiłku opiekuńczego. Remont nadal trwa, brakuje również środków na dokończenie terapii, pokrycie nierefundowanych kosztów leczenia, transportu do placówek medycznych oraz specjalnej diety.

Wiedząc o tym studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach warsztatów recyklingowych postanowiły zrobić kreatywne kartki świąteczne, z których zysk zasili konto zbiórki na rzecz Pana Marka. Firma Kronospan również włączyła się w akcję – zakupiła większość ręcznie zrobionych kartek, a także przekazała rodzinie wsparcie, które na pewno odciążą domowy budżet Państwa Sztabnickich przed świętami Wielkiej Nocy.  

- Cieszymy się, że możemy kontynuować dobrą tradycję pomocy potrzebującym przed świętami, które są bardzo radosnym czasem, ale dla niektórych również i trudnym ze względu na sytuacje życiowe – mówi Agata Grela z biura prasowego Kronospan. - Wtedy liczy się każdy gest – nawet ten najmniejszy. Mamy nadzieję, że przybliżając historię Pana Marka zachęcimy innych do włączenia się w zbiórkę. 

Od marca 2018 roku Pan Marek Sztabnicki jest podopiecznym Fundacji Alivia specjalizującej się w opiece nad chorymi onkologicznie. Dzięki hojności ludzi ma nadzieję na pełny powrót do zdrowia. Zachęcamy do włączenia się w pomoc: https://skarbonka.alivia.org.pl/marek-sztabnicki/?page=3#wspierajacy.

Tekst, wideo: Biuro Prasowe Kronospan

Foto screen: S. Włodarczyk