Pomorze Zachodnie wysoko w rankingu "Wspólnoty"

Miasto z Wizją / 18.10.2021 / Komentarze
Duża ilość inwestycji doceniona - ponad 210 zł na mieszkańca regionu

Pomorze Zachodnie zajęło 4 miejsce w Polsce wśród regionów pod względem inwestycji. Ranking magazynu samorządowego "Wspólnota" brał pod uwagę całość wydatków majątkowych w latach 2018–2020.

- W latach 2013-2014 wygrywaliśmy w rankingu, co nie było proste, ponieważ konkurujemy z regionami będącymi z punktu widzenia funduszy unijnych „na sterydach”, a więc takimi, które korzystają z dodatkowych pieniędzy z programu Polska Wschodnia, mają większe możliwości inwestycyjne – mówi Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz.

Średnia wydatków Samorządu Województwa na mieszkańca regionu wyniosła 211,69 zł. Więcej inwestowały tylko Podlasie, Świętokrzyskie oraz Podkarpackie. Część z nich korzysta ze specjalnych funduszy europejskich w ramach Programu Polska Wschodnia.

Zachodniopomorskie nie może liczyć na takie wsparcie, a starania marszałka o większe środki unijne na rozwój obszarów popegerowskich nie zostały zaakceptowane przez rząd.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Samorządowa Agencja Promocji i Kultury