Pomost coraz wyższy i z unijnym wsparciem

Miasto z Wizją / 20.09.2017 / Komentarze
Burmistrz: Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem - bez opóźnień

Trwają prace przy budowie pomostu na jeziorze Trzesiecko koło Zamku Książąt Pomorskich. Konstrukcja ma być gotowa jeszcze w tym roku. Nic dziwnego, że robotnicy firmy "Hydrobud" pracują również w wolne soboty. Właśnie trwa montaż elementów pierwszej części nawodnej.

- Roboty są prowadzone zgodnie z wcześniej założonym harmonogramem - zapewnia nas burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Nic na razie nie wskazuje, by mogły wystąpić jakiekolwiek trudności w realizacji planowanych przedsięwzięć. Główna konstrukcja wodnej budowli powinna zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że w finansowaniu budowy Szczecinek nie jest sam. Pomost otrzymał, bowiem wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, w ramach 4 Osi Priorytetowej „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.9 „Rozwój zasobów endogenicznych”. Z tego tytułu na konto ratusza trafi ponad 550 tys. zł. To poważny zastrzyk finansowy dla inwestycji o wartości blisko 2 mln zł.

Przypomnijmy: Pomost w większości wykonany zostanie w konstrukcji żelbetowej, jedynie pojedyncze elementy będą w konstrukcji drewnianej i stalowej. Wejścia na pomost i taras widokowy zlokalizowane będą od strony północnej.

Na taras widokowy o długości prawie 31 m, szerokości 5,20 m i pow. ponad 141 m2 będzie można dostać się poprzez schody ażurowe oraz rampą. Całkowita długość pomostu wyniesie blisko 100 metrów (dokładnie: 99,47 m). Z kolei szerokość - 3,2 m i 5,2 m. Konstrukcja zostanie oświetlona.

W sąsiedztwie pomostu zostaną usytuowane obiekty małej architektury, m.in. ławki, leżanki parkowe, stojaki rowerowe. Na pomoście usytuowane zostaną stoliki i krzesła „Kawiarni na wodzie” (9 kompletów stolików wraz z 4 krzesłami), która - jak wspomnieliśmy - będzie uzupełnieniem istniejącego tarasu zewnętrznego przy kawiarni letniej Centrum Konferencyjnego "Zamek".

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: M. Góra/S. Włodarczyk