Ponad 23 mln zł dla Szczecinka!

Miasto z Wizją / 31.03.2016 / Komentarze
Wymiana oświetlenia w mieście, nowa sieć ścieżek rowerowych i multimedialne przystanki

W czerwcu minionego roku Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego ogłosił konkurs dotyczący kontraktów samorządowych. W ich ramach miały powstać konsorcja, które wspólnie będą realizowały dane cele i inwestycje służące mieszkańcom, powiatów, miast i gmin. Również miasto Szczecinek, przystępując do starań o środki finansowe, stworzyło konsorcjum m.in. z powiatem szczecineckim, gminą wiejską czy gminami Biały Bór, Borne Sulinowo, Barwice i Grzmiąca. Zadaniem konsorcjum było zaproponowane projektów, na które mogłoby otrzymać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Zachodniopomorskiego.

Do Szczecinka dotarła właśnie bardzo dobra wiadomość -Kontrakt Samorządowy Powiatu Szczecineckiego uzyska wsparcie z RPO. Tym samym trafi do nas ponad 23 mln zł. Inwestycje, które zostaną zrealizowane dzięki tym środkom, są pokaźne i z pewnością będą służyły mieszkańcom przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

- Jest to zdecydowanie dobra wiadomość, na którą czekaliśmy z niepokojem. Zarząd Woj. Zachodniopomorskiego pozytywnie zaopiniował cztery konsorcja, w tym również projekt powiatu szczecineckiego. Uwzględnia od sporo różnych zadań, z których większość jest dedykowana Szczecinkowi – mówi „Miastu z Wizją” burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Dofinansowanie to jest bardzo pokaźne, sięgające 85 proc., także nasze finansowe zaangażowanie będzie stosunkowo niewielkie. W ramach całego kontraktu samorządowego konsorcjum otrzyma ponad 23 mln zł, przy czym cały projekt opiewa na 27 mln zł, czyli jak widać jest to bardzo korzystne.

Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego w najbliższych latach zostanie przede wszystkim wykonana modernizacja oświetlenia miejskiego na terenie Szczecinka. Wytypowane zostały już także ulice, które wymagają zmiany sposobu oświetlenia. Docelowo stare lampy zastąpi oświetlenie LED-owe, które nie tylko jest bardziej energooszczędne, ale także emituje znacznie więcej światła. Projektem tym objęta zostanie znaczna część miasta. W dużej mierze wymienione zostaną także te lampy należące do firmy Energa, która odpowiada za ok. 40 proc. oświetlenia ulicznego w naszym mieście. To jednak jeszcze nie koniec pokaźnych inwestycji.

- Kolejny ciekawy projekt, to uzupełnienie sieci dróg rowerowych prowadzących do miejsc pracy i szkół. Zrobimy sieć ścieżek rowerowych, które jakby uzupełnią tę już istniejącą – kontynuuje nasz rozmówca. - Najdłuższa taka ścieżka powstanie wzdłuż ul. Gdańskiej, potem pójdzie ul. Pilską i skręci w ul. Harcerską. A z drugiej strony odbije ona w lewo przez ul. Waryńskiego do ul. Strefowej i połączy te tereny aglomeracji miejskiej z terenem przemysłowym.

- Powstaną również ścieżki dodatkowe przy ul. Szczecińskiej, w centrum miasta uzupełniające urywające się ścieżki m.in. przy ul. Jana Pawła II. Sporo tego typu inwestycji zostanie zrealizowanych również na os. Zachód czy os. Marcelin. Właściwie w każdej części miasta powstanie ścieżka rowerowa. Wszystko jest w fazie projektowania. Myślę, że jest realne, abyśmy te ścieżki wykonali już  w przyszłym roku.

Wkrótce niemal całkowicie zmienia swój wygląd również wiaty przystankowe. To za sprawą planowanej rozbudowy dynamicznego systemu informacji pasażerskiej, jak również wymiana prawie wszystkich przystanków. Tym samym, jak przyznaje nasz rozmówca, Szczecinek będzie mógł się pochwalić jednymi z najnowocześniejszych przystanków w Polsce.

- Będą się tu znajdowały m.in. nośniki elektroniczne oraz tablice LCD, na których będą różnego rodzaju informacje dotyczące miasta. Nie będą to reklamy, ale chociażby informacje o zbliżających się wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście. Jednak przede wszystkim zostaną tam umieszczone elektroniczne tablice, na których będzie wyświetlana ta dynamiczna informacja o czasie przyjazdu autobusów. Mam nadzieję, że w innym konkursie otrzymamy dofinansowanie do wymiany całego taboru autobusowego. Wówczas te autobusy elektryczne razem z tymi przystankami spowodują, że będziemy mieli naprawdę nowoczesny system komunikacji publicznej, bardzo przyjazny dla mieszkańców – dodaje nasz rozmówca.

Przy przystankach docelowo zrealizowany zostanie kolejny, planowany od dawna pomysł. Mianowicie przy niemal każdej wiacie zlokalizowana zostanie wypożyczalnia rowerów miejskich, dzięki której mieszkańcy otrzymają alternatywny sposób przemieszczania się pomiędzy przystankami, jak również – po wyjściu z pojazdu – możliwość przetransportowania się jednośladem do danego miejsca.

Przygotowania do rozpoczęcia wszystkich inwestycji, już się rozpoczęły. Póki co wszystkie są w fazie planowania. Po zatwierdzeniu projektów i uzyskaniu wszelkich pozwoleń, prace powinny ruszyć pełną parą.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Sławomir Włodarczyk