Ponad 2,4 miliona złotych dla powiatu ze środków PFRON

Miasto z Wizją / 27.03.2019 / Komentarze
Na co zostaną przeznaczone?

Do powiatu szczecineckiego z kasy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych trafiło w tym roku ponad 2 mln 440 tys. zł. To o blisko 200 tys. zł więcej, niż dwa lata temu. Kwota do podziału jest niemała. Na najbliższej sesji Rady Powiatu radni podejmą decyzję w sprawie określenia zadań, na realizację których finalnie przeznaczone zostaną wspomniane środki. Co dzięki nim uda się zrealizować?

Znaczna część, bo ponad 2 mln 85 tys. zł zostanie przeznaczona na rehabilitację społeczną, czyli umożliwienie osobom niepełnosprawnym branie czynnego udziału w życiu społecznym. Z tego blisko 1,25 mln zł pochłonie dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej. Pozostała część tej kwoty przekazana zostanie m.in. na dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i przedmiotów ortopedycznych (499,5 tys. zł) oraz na dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych (259 tys. zł). W tym roku cześć środków przyczyni się także do likwidacji barier technicznych w powiecie. Na ten cel przeznaczono 60 tys. zł. Pozostała część środków (20 tys. zł) to koszt zadań z zakresu rehabilitacji zlecanych przez samorząd powiatowy organizacjom pozarządowym i fundacjom. W wysokości 1 tys. zł dofinansowane zostaną także usługi tłumacza języka migowego.

Pieniądze z funduszu pomogą również w realizacji części zadań w ramach rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych z terenu naszego powiatu. Łącznie na pomoc w przygotowaniu do pracy i znalezienie posady przeznaczono 355 tys. zł. Znaczna część tej kwoty, bo 300 tys. zł pozwoli na zwrot kosztów związanych z wyposażeniem stanowisk pracy. Kolejne 50 tys. zł pozwoli na finansowanie wydatków na instrumenty lub usługi rynku pracy skierowane do osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy. Z kolei pozostałe 5 tys. zł przeznaczone zostanie finansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych.

Tekst: Marzena Góra
Foto: freeimages.com