Ponad 50 mln zł na alkohol

Miasto z Wizją / 22.02.2021 / Komentarze
W czym gustowaliśmy? Piwo, mniej wódki, najmniej wina i szampana

W ubiegłym roku mieszkańcy Szczecinka oraz nasi goście - turyści, letnicy, czy wczasowicze wydali na zakup alkoholu ponad 50,5 mln zł. To o około 2 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Ile złotówek poszło na alkohol z tzw. "domowej produkcji" oraz głównie wschodniego przemytu, tego nikt nie wie.

Jaki alkohol smakował nam najbardziej? Niskoprocentowy (do 4,5 proc.), czyli głównie piwo. Na jego zakup w 2020 r. wydaliśmy 23 mln zł - podobnie w roku 2019.

Najmniej złotówek przeznaczyliśmy na zakup różnych marek win, również szampana. Ten gatunek alkoholu mieści się w przedziale o jego zawartości od 4,5 do 18 proc. Ta niewątpliwa smakowa przyjemność kosztowała nas nieco ponad 5 mln zł. Z kolei najmocniejsze alkohole, m.in. wódka i spirytus (pow. 18 proc. zawartości alkoholu) uszczupliły nasze portfele o kwotę blisko 22,5 mln zł. Łącznie daje to nam dość zawrotną "alkoholową sumę" ponad 50,5 mln zł (w 2019 r. - 48,5 mln zł).

W 2020 r., według stanu na koniec grudnia, alkohol był sprzedawany na terenie miasta w 119 punktach handlowych, czyli w 82 sklepach i 37 lokalach gastronomicznych.