Ponad 900 osób i 3,6 tysiąca wypożyczeń miejskich rowerów

Miasto z Wizją / 10.07.2018 / Komentarze
To bilans zaledwie dwóch pierwszych tygodni funkcjonowania szczecineckich wypożyczalni

W ostatnich dniach czerwca uruchomione zostały szczecineckie wypożyczalnie rowerów miejskich. Od tego czasu mieszkańcy mogą korzystać ze 150 rowerów (w tym pięciu tandemów) zadokowanych w 22 stacjach rozmieszczonych na terenie całego miasta. Już od pierwszych dni zainteresowanie mieszkańców taką alternatywą przemieszczania się po Szczecinku było bardzo duże.

- W przeciągu dwóch dni w systemie zarejestrowało się ponad 300 osób. Nie tylko się one zarejestrowały, ale także chętnie skorzystały z możliwości wypożyczenia rowerów. Takich wypożyczeń było ponad 600. To pokazuje, że mieszkańcy chcą korzystać z tej alternatywy – powiedział nam w jednej z wcześniejszych rozmów wiceburmistrz Daniel Rak.

Po czterech dniach rejestracji dokonało ponad 400 osób, którzy już skorzystali z możliwości przejażdżki miejskim jednośladem. Jak pokazują statystyki, zainteresowanie rowerami z dnia na dzień rośnie.

Do dziś (9 lipca) w systemie zarejestrowało się 910 aktywnych użytkowników. Nie tylko się zarejestrowali, ale także chętnie korzystają z jednośladów. Mieszkańcy w nieco ponad tydzień wypożyczyli miejskie rowery 3 637 razy, a liczba ta wciąż rośnie.

Jak rozpocząć korzystanie z SWRM, czyli Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich?
Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej rowery.szczecinek.pl lub pobrać na swój telefon aplikację mobilną SWRM i doładować konto kwotą co najmniej 19 zł (jednorazowa bezzwrotna opłata inicjalna).

Jak wypożyczyć rower w systemie SWRM?
Rower wypożyczymy przy użyciu:
- aplikacji mobilnej dostępnej na Android i iOS
- klawiatury w terminalu stacji
- indywidualnej karty użytkownika SWRM wydawanej przez Komunikację Miejską w Szczecinku

Jak zwrócić rower?
Rower można zwrócić w każdej z 22 stacji systemu SWRM wstawiając go do wolnego stanowiska, a system automatycznie rozpozna zwrot i naliczy odpowiednią opłatę za wykorzystany czas przejazdu.
Kiedy stacja jest pełna, możemy dokonać zwrotu  za pomocą zamka szyfrowego i klawiatury w stacji.

Szczegółową instrukcję można znaleźć również TUTAJ.

Ile zapłacimy za wypożyczenie jednośladu z systemu? Co ważne, cennik został tak przygotowany, aby pozwalał użytkownikom na bezpłatne przemieszczanie się na krótkich odcinkach, np. pomiędzy przystankami.

Jednorazowa opłata inicjacyjna wynosić będzie 19 zł. Następnie każdy z użytkowników będzie mógł za darmo wypożyczyć rower do 20 minut. Za pierwszą godzinę korzystania z roweru zapłacimy 50 gr. Kolejna godzina to koszt 1 zł, a jeszcze kolejna to 2 zł. Po tym czasie każda następna godzina kosztować nas będzie 3 zł.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk