Powiat rozwija "Program pieczy zastępczej"
- Aktualności

Opieka nad dziećmi to nie tylko radość, ale też ciężka i zarazem trudna praca. Wiedzą o tym doskonale osoby, które poświęcają swój czas i wkładają serce w wychowywanie dzieci w ramach sprawowania nad nimi pieczy zastępczej funkcjonujących m.in. jako rodzinne domy dziecka. Taka forma wsparcia dla młodych ludzi, którzy z różnych powodów nie mogą przebywać pod opieką swoich biologicznych rodziców, funkcjonuje na terenie naszego powiatu od dawna. Wkrótce ma ona szansę na dalszy rozwój. Na najbliższej sesji Rady Powiatu radni podejmą uchwałę w sprawie przyjęcia „Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Szczecineckim na lata 2018-2020”.
- Głównym celem niniejszego programu jest skuteczna ochrona dzieci i zapewnienie im dostatecznej pomocy w zastępczych formach opieki, w sytuacji gdy nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych – czytamy w uzasadnieniu wspomnianej uchwały. - Punktem wyjścia dla stworzenia programu było założenie, aby dzieci pozbawione opieki rodziców nie były umieszczane w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ale w rodzinnych formach pieczy zastępczej, takich jak np. rodzinne domy dziecka czy rodziny zastępcze zawodowe, niezawodowe czy spokrewnione. Istotną cechą rodzicielstwa zastępczego jest jego tymczasowość – do czasu powrotu dziecka do rodziny biologicznej lub umieszczenia w rodzinie przysposabiającej.
- Poprawa jakości życia podopiecznych przebywających w pieczy zastępczej, ich opiekunów oraz usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej jest możliwa tylko wtedy, gdy istnieją jasno określone cele i zadania, które zostały określone w niniejszym Programie. Przyjęcie Programu pozwoli na sprawniejsze osiągniecie celu, jakim jest rozwój pieczy zastępczej w Powiecie Szczecineckim. Wskazuje kierunki działań i priorytety w zakresie rozwoju pieczy zastępczej oraz wpisuje się w realizację zadań wynikających z Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Szczecineckim.
W minionym 2017 roku w naszym powiecie funkcjonowało 101 rodzin zastępczych, z czego 71 na zasadzie pokrewieństwa z dzieckiem, 17 z nich to rodziny niezawodowe, a 13 to zawodowe i rodzinne domy dziecka. W tym czasie w ramach sprawowania rodzinnej pieczy zastępczej w rodzinach zastępczych spokrewnionych przebywało 92 dzieci, w rodzinach zastępczych niezawodowych – 24 dzieci, a w rodzinach zastępczych zawodowych i rodzinnych omach dziecka – 59 dzieci.
Tekst: Marzena Góra
Foto: aifs.gov.au