Powiat Szczecinecki wśród liderów inwestycji

Miasto z Wizją / 23.10.2024 / Komentarze
To świetny wynik i spory progres w porównaniu z latami ubiegłymi

Pismo samorządowe "Wspólnota" przygotowało kolejny ranking, tym razem przedstawiający wydatki inwestycyjne samorządów 2021–2023. Powiat Szczecinecki został ulokowany wśród liderów inwestycji.

​Powiat Szczecinecki każdego roku realizuje wiele sztandarowych inwestycji w ramach bardzo atrakcyjnych montaży finansowych. Łącząc środki z własnego budżetu z tymi pozyskanymi z zewnątrz, realizuje imponujące zadania związane m.in. z budową infrastruktury edukacyjnej, sportowej, drogowej i tej dotyczącej ochrony zdrowia. Ich zakresu nie sposób nie zauważyć i docenili go również twórcy rankingu.

Samorząd powiatowy z wynikiem 484,27 zł per capita (na jednego mieszkańca) za lata 2021- 2023 zajął 51 miejsce na 314 powiatów ziemskich i 66 grodzkich, plasując się jednocześnie na II miejscu w województwie. To świetny wynik i spory progres w porównaniu z latami ubiegłymi. W latach 2020– 2022 była to 65 lokata, zaś w latach 2018– 2020, 83.

Metoda rankingu jest identyczna jak w poprzednich latach. Jak podkreślali jego twórcy, pod uwagę brano całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (w tym przypadku 2021–2023). W ten sposób chciano uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do niższego poziomu.

Ranking liderów inwestycji „Wspólnoty” to najważniejsze coroczne zestawienie prezentujące aktywność inwestycyjną samorządów. Niezmiernie cieszy zatem fakt, iż Powiat Szczecinecki zajął w nim tak dobre miejsce.

Info: Starostwo Powiatowe Szczecinek