Powstał projekt muralu dedykowany Szczecinkowi

Miasto z Wizją / 22.06.2018 / Komentarze
Burmistrz: Dariusz Miliński umieścił na nim m.in. herb miasta, wieżę ciśnień i kościół pw. NNMP

O planach powstania w naszym mieście kolejnego muralu mówi się od 2016 roku. Dzieło – podobnie jak „Strażnik miasta”(autorstwa Tomasza Sętowskiego) znajdującego się na ścianie jednej z kamienic przy ul. Wyszyńskiego – ma być następną wyjątkową pamiątką po kolejnej edycji Art Pikniku. Tym razem w Szczecinku w wielkim formacie moglibyśmy oglądać projekt kolejnego uznanego artysty Dariusza Milińskiego. Już w 2016 roku przedstawił on dwie swoje propozycje naściennego obrazu.

Teraz artysta postanowił zmodyfikować pierwotną koncepcję. W efekcie Dariusz Miliński zaproponował projekt innego muralu, który będzie nawiązywał bezpośrednio do naszego miasta. Dzieło zostanie bowiem opatrzone herbem Szczecinka. Znalazła się na nim także wieża ciśnień w ze swoją (nieistniejącą już) zabytkową kopułą oraz budynek kościoła pw. NNMP. Szansa na to, aby miejska przestrzeń wzbogaciła się o kolejną wyjątkową atrakcję, jest coraz większa.

- Jestem zwolennikiem murali i chciałbym, aby było ich w Szczecinku naprawdę dużo. Oczywiście nie należy ich mylić z graffiti, które szpecą miasto, natomiast murale je zdobią. To jest ta subtelna różnica – mówi „Miastu z Wizją” burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Murale są zazwyczaj robione przez artystów. Mamy w Szczecinku jeden bardzo piękny mural przedstawiający strażnika miasta autorstwa Tomasza Sętowskiego. Teraz miałby powstać mural według projektu Dariusza Milińskiego, bardzo uznanego artysty, z bardzo charakterystycznym sposobem malowania pozwalającym od razu identyfikować autora. Jeżeli wszystko dojdzie do skutku, to wówczas nowy mural powstałby przy parkingu ratusza, czyli na tej dużej ścianie, która jest widoczna nie tylko z parkingu za ratuszem, ale również z ul. Jana Pawła II. Myślę, że jest to bardzo dobra lokalizacja.

Jak zauważa nasz rozmówca, póki co obecnie jedyną przeszkodą do powstania muralu są kwestie finansowe. – Liczymy, że mural będzie kosztował w granicach 50-60 tys. złotych. Cały czas brakuje kilkudziesięciu tysięcy – kontynuuje burmistrz. – Część zebranych środków pochodzi z trwającej cały czas internetowej zbiórki, do udziału w której wszystkich zachęcam. Kolejne 10 tys. złotych pochodzi z dofinansowania z „Programu Społeczny”. Również jeden ze szczecineckich przedsiębiorców zaoferował wsparcie w postaci 10 tys. zł. Także razem na ten cel mamy 25 tys. zł. I dobrze by było, żeby jeszcze z przynajmniej 10 tys. zł udało się dozbierać. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to nowy mural zostałby odsłonięty w trakcie tegorocznej edycji Art Pikniku.

Doskonałą okazja do wsparcia tej inicjatywy będzie m.in. odwiedzenie szczecineckiej strefy kibica. Tu w trakcie trwania meczy będziemy mogli spotkać wolontariuszy prowadzących akcję informacyjną o projekcie powstania nowego muralu i sposobach wsparcia tej inicjatywy.

Cały czas trwa także internetowa zbiórka. Każdy, kto chciałby przyczynić się do jego powstania, może to uczynić przekazując dobrowolny datek na ten cel odwiedzając stronę oficjalnej internetowej zbiórki funduszy na to przedsięwzięcie.

Tekst: Marzena Góra
Foto wizualizacji: Sławomir Włodarczyk