Powstanie kolejne miejsce spotkań i aktywizacji osób dorosłych

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.09.2020 / Komentarze
Program kulturalno-edukacyjny prowadzony będzie przez kadrę Szkoły Podstawowej nr 7

Szczecinecka oferta edukacyjna nie tylko jest rozbudowana, ale z roku na rok wciąż się poszerza. Nie brakuje też propozycji zajęć rozwojowych, doszkalających, aktywizacyjnych i kulturalnych dla mieszkańców. Coś dla siebie mogą znaleźć tu zarówno dzieci, młodzież, dorośli, jak i osoby starsze. Dzięki temu osoby,  które nie chcą siedzieć bezczynnie w domu, mają możliwość podnoszenia swoich kompetencji czy rozwijania pasji podczas rozmaitych zajęć i spotkań prowadzonych przez różne grupy, instytucje czy organizacje. Teraz do tej oferty dołączy kolejna propozycja, tym razem dedykowana mieszkańcom, którzy ukończyli 50 rok życia.

- Projekt ten będzie realizowany przez Szkołę Podstawową nr 7. To jeden z tzw. projektów unijnych, czyli program operacyjny „Lokalne ośrodki wiedzy i edukacji” – mówi Miastu z Wizją Tomasz Czuk, dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych. – Program ten realizować będzie szkoła podstawowa, ale on jest adresowany nie do dzieci, nie do uczniów szkół podstawowych czy szkół średnich, ale do osób, które przekroczyły 50 rok życia. Jego głównym celem jest aktywizacja osób starszych. Oczywiście nie jest on jakimś programem, który absorbuje ogromne środki jeśli chodzi o kwestię ilości pieniędzy, jakie napłyną o budżetu naszego miasta, bo to jest 203 tys. zł. Niemniej jednak ten program gwarantuje ludziom starszym, którzy chcą uczestniczyć w kulturze, jakieś dodatkowe możliwości.

- Z jednej strony mamy Uniwersytet III Wieku. Natomiast ten nowy program to nie jest absolutnie konkurencja dla Uniwersytetu III Wieku, ale jest to dodatkowe źródło pewnych atrakcji. Szkoła Podstawowa nr 7 przedstawiła w swoim wniosku konkretny program działań, na który składają się wszelkiego rodzaju kursy doskonalenia w różnych kierunkach. Znalazły się tam i warsztaty florystyczne, warsztaty slow joggingu, wyjazdy do opery czy wyjścia do kina. Jest to taka oferta parakulturalna dla mieszkańców naszego miasta, którzy już można powiedzieć wchodzą w wiek emerytalny albo są już na emeryturze.

- Dzięki temu udało nam się pozyskać trochę pieniędzy i wydaje mi się, że teraz wszystko zależy od operatywności kadry Szkoły Podstawowej nr 7, która tym samym stała się taką lokalną grupą wsparcia edukacji. Uczymy się przez całe życie, więc dzięki temu „Siódemka” będzie mogła dorzucić swoje 3 grosze do ogólnorozumianej oferty kulturalnej miasta. To bardzo interesujący projekt i wydaje mi się, że czas pokaże jak bardzo potrzebna była taka inicjatywa – dodaje Tomasz Czuk.

Tekst: Marzena Góra