Powstanie Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
- Aktualności

Czy w Szczecinku i w powiecie szczecineckim jest bezpiecznie? Na to pytanie próbowali sobie wspólnie odpowiedzieć uczestnicy społecznej debaty zorganizowanej przez szczecinecką Komendę Powiatową Policji.
- Debata jest jednym z elementów tworzenia przez policje Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - mówi "Miastu z Wizją" mł. asp. Anna Matys, rzecznik prasowy szczecineckiej policji.
Jak nam powiedziała A. Matys, wnioski z debaty i zgłoszone propozycje pozwolą na określenie skali i rodzaju zagrożeń występujących na terenie nie tylko województwa, ale też Szczecinka, a tym samym na racjonalne kierowanie sił i środków policji w miejsca, gdzie - zdaniem mieszkańców - należy zwiększyć bezpieczeństwo.
- Sugestie uczestników debaty i konsultacje społeczne będą jednym z głównych narzędzi wykorzystanych do opracowania mapy zagrożeń, która będzie zawierała min. informacje o przestępstwach pospolitych, kryminalnych oraz drogowych - podkreśla A. Matys.
Mimo pewnych obaw ze strony organizatorów i dość późnej pory spotkania, frekwencja była bardzo dobra. W sali obrad komendy, oprócz gospodarzy, czyli policjantów, zasiedli radni rady Miasta Szczecinka, min. wiceprzewodniczące rady: Małgorzata Kuszmar i Małgorzata Bała. Byli też radni: Andrzej Grobelny, Jacek Brynkiewicz i Zdzisław Miechowiecki. Nie zabrakło też radnych szczecineckich Rad Osiedli, przedstawicieli Straży Miejskich z terenu powiatu szczecineckiego, leśników, ratowników wodnych. Na sali obecny był również szef Powiatowego Zarządu Dróg Włodzimierz Fil.
Debatę otworzył Komendant Powiatowy Policji inspektor Józef Hatała. W swoim wystąpieniu przedstawił analizę stanu przestępczości na terenie miasta i powiatu (obszerne opracowanie na ten temat jest dostępne w naszym artykule: "Dobry rok szczecineckiej policji"
http://miastozwizja.pl/dobry-rok-szczecineckiej-policji
Insp. Hatała najwięcej uwagi poświęcił szczególnie uciążliwym kategoriom przestępstw, czyli kradzieżom, kradzieżom z włamaniem, bójkom i pobiciom.
- Zaprosiliśmy państwa do rozmowy. Chcemy poznać wasze opinie, szczególnie w zakresie gdzie i w jakich miejscach istnieje potrzeba intensyfikacji naszych działań - mówił m.in. insp. Hatała.
Głos zabrała też rzecznik prasowy policji mł. asp. A. Matys.
- Niemal codziennie spotykamy się z mieszkańcami, rozmawiamy. Ludzie bardzo chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Również opowiadają nam o swoich problemach. To dla nas niezwykle cenne uwagi. Dlatego chcemy podtrzymywać dialog społeczny, spotykać się z mieszkańcami Szczecinka, powiatu i rozmawiać.
Jak podkreślił insp. Hatała, w województwie jest problem z osobami przyjezdnymi.
- W sezonie odwiedzają nas nie tylko turyści, letnicy i wczasowicze, ale też pospolici przestępcy, którzy w drodze nad morze zatrzymują się na "gościnnych występach" m.in. w Szczecinku - mówił komendant.
- Przykłady dokonywanych kradzieży czy rozbojów można mnożyć. Praktycznie wszystkie takie przypadki przekazujemy mediom do publikacji.
Komendant zastrzegł jednocześnie, że policja bez społecznego wsparcia, bez pomocy społeczeństwa, sama sobie nie poradzi.
- Stąd też pilna potrzeba wspólnego dialogu. To rzecz dla nas niemal bezcenna - podkreślił oficer.
Szef powiatowych drogowców Włodzimierz Fil dopytywał insp. Hatałę, czy system monitoringu w Szczecinku jest pomocny policjantom i przyczynia się do ograniczania przestępczości.
Komendant odpowiedział, że w jakimś stopniu tak, ale pod warunkiem, że kamery są dobrej jakości.
- U nas nie ma miejsc gdzie czyny przestępcze systematycznie się powtarzają - zastrzegł komendant.
Uczestnicy debaty zgodzili się jednak, że system monitoringu spełnia swoją rolę i jest potrzebny. Zarówno radne Małgorzata Kuszmar jak i Małgorzata Bała podkreślały, że w Szczecinku są miejsca na nowe kamery.
- Mieszkańcy nam to zgłaszają - mówiła m.in. M. Bała.
- Nie możemy być wszędzie, w każdym miejscu i o każdym czasie - zastrzegł insp. Hatała. - To są przeszkody logistyczne, których nie pokonamy. Powiat jest dość dużym obszarem. Jeżeli patrol jedzie w nocy np. do Białego Boru czy Grzmiącej, to w tym czasie nie może przecież podejmować interwencji w Szczecinku. (…) Nas obowiązuje czas reakcji na przestępcze zdarzenia. I z tego chcemy się jak najlepiej wywiązywać.
Z kolei radny A. Grobelny dopytywał m.in. o funkcjonowanie numeru alarmowego 112 oraz zapytał komendanta, czy po likwidacji fotoradarów zwiększyła się ilość zdarzeń drogowych?
- Minęły niespełna dwa miesiące, to za krótki czas byśmy mogli to dokładnie przeanalizować - odpowiedział insp. Hatała i zaznaczył, że w ubiegłym roku w wypadkach drogowych na terenie powiatu szczecineckiego zginęło 7 osób, wobec jednej rok wcześniej.
- Dziś najwięcej zdarzeń mamy na przejściach dla pieszych. Dlatego będziemy czynić starania, by jak najwięcej takich miejsc było porządnie oświetlonych - podkreślił komendant.
Jak zapewnił insp. Hatała, wnioski z debaty i zgłoszone propozycje pozwolą policji na określenie skali i rodzaju zagrożeń występujących na terenie powiatu, a tym samym na racjonalne kierowanie sił i środków policji w miejsca, gdzie należy zwiększyć bezpieczeństwo.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk