Powstanie Szkoła Branżowa II stopnia

Miasto z Wizją / 23.06.2020 / Komentarze
Rekrutacja ma ruszyć już na rok szkolny 2020/2021

Absolwenci szkół podstawowych, planując dalszą ścieżkę edukacji i zastanawiając się nad przyszłym zawodem, już wkrótce będą mieli jeszcze jedną opcję do wyboru. W Szczecinku ma powstać Branżowa Szkoła II stopnia, która włączona zostanie do Zespołu Szkół Technicznych. Jeśli powiatowi radni przyjmą na najbliższej sesji stosowną uchwałę, wówczas zajęcia w Szkole Branżowej ruszą wraz z początkiem września br.

- Kształcenie  w branżowej szkole II stopnia będzie się odbywało w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Będą to zawody kształcone na poziomie technika, które posiadają kwalifikację wspólną z zawodem nauczanym w branżowej szkole I stopnia, tj. technik robót wykończeniowych w budownictwie oraz technik pojazdów samochodowych – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

- Utworzenie tego typu szkoły umożliwi absolwentom branżowych szkół I stopnia oraz zasadniczych zawodowych uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie oraz uzyskanie wykształcenia średniego branżowego. Absolwenci branżowej szkoły II stopnia będą mieli możliwość przystępowania do egzaminu maturalnego.

Pierwsze postępowanie rekrutacyjne przeprowadzone będzie już na rok szkolny 2020/2021.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk