Poznaliśmy Wolontariuszy Roku 2020

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 04.12.2020 / Komentarze
Podczas tegorocznej edycji konkursu to zaszczytne i honorowe miano otrzymali Adam Szkudlarek i Wiktoria Elwart

Dla osób, które na co dzień niosą bezinteresowną pomoc innym, nie chcąc nic w zamian, największą nagrodą – jak sami wielokrotnie mówią – jest uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Jednak szczecineckim wolontariuszom zdecydowanie należy się nie tylko uznanie, ale także szczególne podziękowanie za ich pracę na rzecz innych. Aby uhonorować tych, którzy przez cały rok wspierają osoby potrzebujące pomocy w ciężkich chwilach czy trudnych wyzwaniach, jakie stawia przed nimi życie, od wielu już lat w Szczecinku przyznawane są wyróżnienia i nagrody za ich trud i bezinteresowne działania. Nie inaczej było również w tym roku. Jednak tym razem, z uwagi na pandemię, wręczenie tytułów odbyło się nie jak dotychczas podczas dużej uroczystości, ale w zaciszu burmistrzowskiego gabinetu.

Wolontariuszem Roku w kategorii osoba dorosła został Adam Szkudlarek – wolontariusz wspierający działania realizowane przez Fundusz Tratwa Szczecinek. W rozpoczynającej się pandemii postanowił On wykorzystać swoją wiedze i umiejętności informatyczne, by pomóc w przeprowadzeniu akcji „Stary komp to nie złom”. Akcja polegała na zbiórce starych, nieużywanych sprzętów komputerowych, którym można by dać drugie życie. Działania Pana Adama obejmowały formatowanie zebranego sprzętu, wgrywanie nowego oprogramowanie i kompletowanie akcesoriów tak by posłuży do nauki zdalnej podopiecznym świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Fundusz. Ponadto Pan Adam zadbał o to by pliki pozostawione na darowanym sprzęcie trafiły do pierwotnych właścicieli, tak by pomimo swojej darowizny nie utracili oni swoich często bezcennych zdjęć i plików.

Wolontariuszem Roku w kategorii uczeń została Wiktoria Elwart - „To co najbardziej ujmuje w Wiktorii to jej skromność i pomoc drugiemu człowiekowi w cichości serca i oddania, bez szukania poklasku”. Tak tegoroczną laureatkę opisują jej nauczyciele. Mimo młodego wieku niejednokrotnie miała okazję nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Pomoc w nauce, wsparcie szczecineckiego hospicjum podczas kwest ulicznych, porządkowanie zaniedbanych grobów, udział w akcji Drużyna Świętego Mikołaja to tylko niektóre fragmenty Jej wolontarystcznego doświadczenia. Wiktoria angażuje się również we wsparcie podopiecznych Domu dla seniorów Familia poprzez  organizację wspólnego śpiewanie kolęd.

Wyróżnieni wolontariusze
Julia Bereszyńska – Julia z wielkim entuzjazmem uczestniczy w projektach pomocowych organizowanych zarówno przez szkołę jak i szczecineckie organizacje pozarządowe. Sama również jesteś inicjatorką działań, które realizujesz wspólnie ze znajomymi. W Jej bogatym kalendarium działań społecznych znajdziemy informacje o zaangażowaniu w działania m.in. Szkolnego Koła Caritas, Związku Harcerstwa Polskiego, Klubu Wiarusy oraz  Samorządu Szkolnego. Jej zaangażowanie przyczyniło się m.in. do nawiązania współpracy między Szkoła Podstawową nr 6 a Domem Seniora „Familia”.

Mateusz Sobolewski - Jest osobą żywo zaangażowaną w realizację zadań społeczności swojej Szkoły. Jako Prezes szkolnego Zespołu Akcja Animacja rozwija swoje pasje i współdziała z innymi. Swoją wiedzę i umiejętności komputerowe połączył z wrażliwością i chęcią niesienia pomocy innym,
w efekcie czego udało się zorganizować akcję drukowania przyłbic dla różnych instytucji miejskich. Jego kreatywność, pracowitość i sumienność widać
w działaniach realizowanych wraz ze społecznością szkolną, takich jak coroczny Koncert Świąteczny „Dzielmy się Radością”.

Krzysztof Krischik – W pędzie codziennego życia znajduje On czas, by wspierać osoby starsze, samotne i potrzebujące. Swoją pomoc Pan Krzysztof kieruje szczególnie do ze klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Na  uznanie zasługuje Jego zaangażowanie w rozwożenie paczek żywnościowych do najbardziej potrzebujących osób, które w trudnym czasie pandemii nie mogły odebrać ich osobiście. Ponadto Pan Krzysztof pomagał przy remoncie mieszkania, które po wielu lat bezdomności otrzymała jedna z klientek Ośrodka.

Ewelina Szlapuk – „Los zwierząt, jest nierozerwalnie związany z losem człowieka”. Słowa te idealnie opisują Jej podejście do pracy ze zwierzętami. Poświęcając dla Schroniska również swój czas wolny Pani Ewelina dba
o zaspokojenie potrzeb każdego z bezdomnych zwierząt. Według współpracowników ma Ona wrodzony dar rozpoznawania psychiki, dostrzegania potrzeb i umiejętnego reagowania. Pani Ewelina wiele swojej energii oraz czasu prywatnego poświęca podopiecznym schroniska. W jej trosce i zaangażowaniu widać, że nie jest to wyłącznie praca a szczera chęć niesienia pomocy.

Wyróżnione organizacje
Fundusz Tratwa Szczecinek – Pracownicy Funduszu w swojej codziennej pracy dbają o to, aby otoczyć rodziny i osoby w trudnej sytuacji życiowej kompleksowym wsparciem. Szerzą Oni wśród młodych ludzi wartości takie jak równość, życzliwość i empatia. Ponadto kształtują w nich otwartość na innych, jak również poczucie własnej wartości. Wspierają dzieci i młodzież w rozwijaniu pasji i zainteresowań, dbają o ich edukację oraz wspierają rodziców w trudach wychowania i opieki nad dziećmi. W ramach działań wolontarystycznych włączają swoich podopiecznych w lokalne i ogólnopolskie akcje pomocowe oraz realizują własne projekty na rzecz lokalnej społeczności. Ciekawą inicjatywą jest akcja „Stary komp to nie złom”, która pomogła podopiecznym świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Fundusz odnaleźć się w nowej rzeczywistości związanej ze zdalnym nauczaniem.

Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku – Jednym w głównych celów wychowawczych Szkoły Społecznej jest uspołecznienie, a także wspieranie inicjatyw społecznych w obszarze wychowania, edukacji i kultury. Działający przy szkole Zespół Akcja Animacja sprzyja nie tylko rozwoju pasji artystycznych ale również kształtowaniu wśród młodych ludzi otwartości na świat i innych ludzi.  W ramach działań wolontarystycznych kadra pedagogiczna włącza uczniów w wiele akcji pomocowych takich jak Wielska Orkiestra Świątecznej Pomocy, Adopcja na odległość, Pola Nadziei, Góra grosza, Zimą też może być ciepło czy autorska inicjatywa jaką jest Koncert świąteczny „Dzielmy się radością”, podczas którego m.in. prowadzone są zbiórki charytatywne. 

Schronisko dla zwierząt w Szczecinku  - Opieka nad zwierzętami nie jest łatwa, szczególnie tymi porzuconymi i skrzywdzonymi. Doskonale o tym wiedzą Pracownicy szczecineckiego schroniska, którzy angażując do opieki wolontariuszy uczą ich jak zajmować się zwierzętami, jak je pielęgnować i sprawić by na nowo zaufały człowiekowi. Praca ta wymaga poświęcenie wielu godzin prac, dużego trudu ale również otwartości serca i chęci niesienia pomocy. Działania realizowane przez pracowników i wolontariuszy Schroniska są przykładem symbiozy, dzięki której Schronisko może obejmować pomocą coraz większą liczbę bezdomnych zwierząt, natomiast wolontariusze mogą kształtować w sobie empatię i umiejętności opieki nad zwierzętami.

Tekst, opracowanie: Marzena Góra

Foto: Urząd Miasta Szczecinek